A hónak és a havas tájnak megvan a maga varázsa, egyre többen kíváncsiak a hó birodalmára. Az utazási irodák – csehek és magyarok – egyre-másra kínálják a lappföldi utakat januárra és februárra. A kiutazás általában repülővel történik, félpanziós ellátással. Az első megálló egy „ice hotel”, amely jégből faragott szállodát jelent, s jégből kivájt bárban fogyaszthatjuk üdvözlőitalunkat – felár ellenében még a pohár is jégből készül! Igaz, hogy elmúlt már karácsony, de azért meglátogathatjuk Télapófalvát a sarkkörön túl – s egész utunkon fehér nyírfaerdőkben vagy fenyők között haladhatunk, az út mentén legelésző rénszarvasokat láthatunk. Később fenyvesek közt, befagyott folyón siklik velünk a huskyszán, s nyelvrokonaink, a finnugor számik mesélnek a huskytartás szokásáról... 

Írásunkban egy kalandra vágyó olvasónk elbeszélése nyomán elevenednek meg a fagyos-havas északon szerzett élmények. S mikor is meséljen róla, ha nem most, télen, mikor duruzsol a talpunk alatt a talajfűtés, s pár napig mi is kimehettünk korcsolyázni a talajvizekre – tehát nekünk is volt némi téli élményünk... Aki mesél: Nagy Zsóka.

lappfold-kezdo.jpg
A hosszú téli estéknek megvan a maguk varázsa. Olvashatunk a fotelban takarókba, vánkosokba süppedve, kortyolhatunk forralt bort, vagy egyszerűen kiállhatunk az ablakba, és nézhetjük, hogyan hullanak a csillagos hópelyhek. Hát még ha ezt Lappföldön tehetjük, a finneknél: világutazó olvasónk, Nagy Zsóka mesélte el nekünk fehér havas lappföldi élményeit...

Számik vagy lappok?

Számomra a legnagyobb élmény a számikkal való találkozás volt, s nem véletlenül, hisz magyar lány vagyok. A számik igazából lappok, akik finnugorok, mint mi. Nyelveink között több azonosság van – például mindkét nyelv egyes számot használ a számnevek után (nem azt mondjuk, hogy öt kutyák, hanem öt kutya). A számik voltak Finnország őslakói, csak aztán jöttek a finnek, akik mind északabbra tolták őket. A számik sokáig réntenyésztéssel foglalkoztak, és foglalkoznak még ma is: Svédországban például ez az ő kizárólagos joguk. 

Sajnovics János jezsuita szerzetes írt róluk először az 1700-as évek végén, aki felfedezte a nyelveink közti hasonlóságot. A számik a réntenyésztés mellett husky-kutyatenyésztésselis foglalkoznak, és nem szeretik, ha a finnek lappoknak hívják őket, mert ezt lenézésnek érzik. Ők bizony büszke őslakosok, büszke számik.

lappfold-szamik.jpg

Lappföldnek elsősorban azért örültem, mert városi lányként havat nemigen láthatok otthon. Már akkor hatalmas hórengeteg vett körül, amikor Kittilä repülőterén kiszálltunk a gépből. Térdig bukdácsoltunk a puha, fehér hótakaróban – ezt meg kellett szokni, hiszen bárhová néztem, mindenhol bőven volt belőle. És orrot csípő hideg volt – a repülőtéren ránk váró kölcsönautót jócskán kifűtötték, hogy meg ne fagyjunk. 

Tudtad, hogy Lappföld Finnország, sőt Európa legészakibb tájegysége, amely a sarkkörön túl fekszik? Lappföld hallatán mindenesetre mindent elborító hótenger, legelésző rénszarvasok és huskyk húzta szánok elevenednek meg a szemünk előtt – s hozzá a sarki fény álomjátéka és a mérhetetlen csönd. Ez mind a távoli Lappföld!

Januárban is Télapó

A repülőtérről egyenesen Lappföld fővárosába, Rovaniemibe megyünk. Ez utunk első állomása. Normális körülmények között decemberben van itt a legtöbb turista, mert Rovaniemi közvetlen közelében található a Santa Claus Village (Télapófalva): a falu, ahol Télapó lakik. A nagy vendégjárás 1957-ben kezdődött, amikor a The New York Timesban megjelent egy beszámoló a vidékről. A turistaáradat támogatására Finnország 1984-ben hivatalosan is elfogadta a Santa Claus-legendát, és Lappföldet a Télapó birodalmának nyilvánította.

Egy évvel később felépítették Santa Claus faluját, ahol minden megtalálható, ami mese: például az elfek, ezek a természetfeletti lények, akik látnak minket, de sosem mutatkoznak. Az elfek amúgy a helyi mitológia legnépszerűbb szereplői. A lappföldi rénszarvasfogatok viszont teljesen valóságosak. És valóban felejthetetlen érzés az északi sarkkör vonalán álldogálni (ki van ám jelölve, hogyisne!) a Télapó postájának épülete mellett; megelevenedik a mese, s eltörlődik a határ a valóságos és a mesebeli között. S olyan jó hinni a mesékben...

lappfold-rovianemi.jpg
Az elfek Télapófalvában laknak: természetfeletti lények, akik látnak minket, de sosem mutatkoznak... Igazából a helyi mitológia teremtményei. A rénszarvasfogatok Télapófalvában viszont teljesen valóságosak. És valóban felejthetetlen érzés az északi sarkkör vonalán álldogálni – ki van jelölve! – a Télapó postájának épülete mellett: megelevenedik a mese, s eltörlődik a határ a valóságos és a mesebeli között. S olyan jó hinni a mesékben...

Rovaniemi a régió központja. Annak ellenére, hogy városka nem túl nagy, minden megtalálható benne a kórháztól kezdve a bevásárlóközpontig, ahol még mozi is működik. Utazótársammal betértünk a Café 21 nevű híres vendéglőbe, hogy ismereteket szerezzünk a lapp konyháról. Megkóstoltuk a hagyományos lazaclevest, amely a halhúson kívül krumplit, zöldségeket és kaprot tartalmaz, mindezt finom tejföllel lágyítva. Lappföldön a lazacleves alkalmasint mindenfelé megtalálható, ezért később boldogan újra meg újra ezt rendeltük, ha betértünk egy-egy vendéglőbe, mert remekül fölmelegít, s pár kanálnyi után az ember jóllakottnak érzi magát. 

Népszerű lapp – számi – étel a rénszarvasleves is. Az íze nekünk, közép-európaiaknak kissé furcsa, de a lappok ugyanúgy fogyasztják a rénszarvas húsát, mint mi otthon a disznóhúst. 

Mínusz 30 Celsius-fok alatt

Rovaniemitől nem messze található a Botteni-öböl, ahol jégtörő hajón lehet utazni. Az út három óra hosszú, és jól meg lehet figyelni, hogy a jégtörő hogyan hasítja fel a több deciméter vastagságú jégpáncélt. Tudni kell, hogy csak ezek a megerősített törzsű járművek képesek áttörni a jégtakarón, ami a sarkvidéki hidegnek hála négy hónapon keresztül borítja a Balti-tengert. Mi nem érzünk semmi különöset, de azért hallani, ahogy felszakad a jég. A vastag jég!

lappfold-jegtoro-hajok.jpg

A hajó olyan, mint egy éles kés, átvágja a jeget. A hajótest is masszív. Közben elképzeljük, hogy micsoda kemény telek köszönthetnek Lappföld tájaira. Itt teljesen természetes, ha a hőmérő higanyszála mínusz 30 fok alá süllyed... Az aztán hideg lehet! Lehetőség nyílik arra is, hogy az út közepe táján kiszálljunk a jégtörőből, és sétálgassunk az öböl csonttá fagyott vizén.

A turisták azt szeretik legjobban, amikor fényképezkedni vagy szelfizni lehet... (Mert micsoda szenzáció! Mennyi like jön majd a képekre: szelfi egy jégtörő hajóval a háttérben!) Ezért sem meglepő, hogy a jégtörők mára Lappföld legkedveltebb turisztikai látványosságai közé tartoznak.

lappfold-jeges-furdo.jpg
A bevállalós turisták akár a vízbe is bemerészkedhetnek úszni, ám – mivel a kinti hőmérséklet mínusz 15 fok – semmiképpen sem tanácsos fürdőruhát venni. Az úszáshoz speciális ruha szükséges, amely egy ideig nem engedi kihűlni az embert. 

Megsimogatni egy rénszarvast...

Utunk észak felé folytatódik: az innen háromszáz kilométerre levő Inari tóhoz megyünk. Ez Finnország legnagyobb tava, háromezer sziget található benne, még Oroszországgal is határos. Télen természetesen befagy, és változatos sportolásra nyújt lehetőséget. A tavon és az azonos nevű faluban például futásra alkalmas utak vannak kijelölve. Mi kipróbáljuk a motoros szánnal való közlekedést, és a végén megtekintünk egy rénszarvasfarmot is, a tájban ugyanis rengeteg rénszarvas él. Hogyisne, hisz Lappföld a rénszarvasok hazája, így ott legelésznek mindenhol.

Óriási élmény megsimogatni egy ilyen hatalmas állatot, majd utána huskyszánra pattanva két röpke órácskát szánkázni. Előtte a múzeumban egy viseletbe öltözött számi hölgy elmeséli nekünk nyelvrokonaink, a számi nép történetét. Utána még picit sétálgathatunk az Inari tó partján.

lappfold-renszarvas.jpg

Mi az a sarki fény?

A híres aurora borealis, a gyönyörű égi jelenség? Annak ellenére, hogy az északi (vagy déli) fény jelensége varázslatnak tetszik, valójában van rá tudományos magyarázat. A sarki fényt a légkörbe behatoló részecskék keltik. Időleges, tehát a sarki fény nem tart örökké, keletkezése az ún. napszélnek köszönhető. A napszél ugyanis tele van részecskékkel, melyek sok energiát hoznak magukkal a napból az űrutazásuk során. A sarki fény pedig csak akkor válik láthatóvá, ha erős hozzá a napszél. Amikor a napszél belép a Föld mágneses mezejébe, a protonok és elektronok elterelődnek a sarkok irányába – ezért látható a sarki fény a Déli-sarkon is, nem csupán északon.

Lappföld ideális hely az északi fény megfigyelésére. Nekünk szerencsénk volt, mert mindjárt az első éjjel megmutatkozott teljes pompájában. Ez a természeti jelenség nem magától értetődő, nem biztos, hogy látni fogjuk – ezért az itteni szállodákban igényelni lehet egy kis készüléket, amely felébreszti a vendéget, ha az éjszaka közepén megjelenik a sarki fény. Ezenkívül mindenütt rengeteg fotós áll készenlétben, akik órák hosszat várakoznak tökéletes felszereléseikkel az égi színjáték megjelenésére.

lappfold-sarki-feny.jpg

Isten veled, civilizáció!

Az Inari tó mellől másnap Finnország egyik legészakibb településére, a háromszáz kilométernyire fekvő Utsjokiba indulunk (repülővel persze). Leszállás után rádöbbenünk, hogy lassan magunk mögött hagyjuk a civilizációt... Egyre kevesebb autót látunk, ám annál több havat, s abban sincs semmi meglepő, ha előttünk az országúton néhány vadon élő rénszarvas sétál keresztül.

Utsjoki nyugodt, paradicsomi hely, közel a norvég határhoz, ahol a jellegzetes lapp rönkházakban zavartalanul tölthetjük a szabadságunkat. Tetszik, hogy mindenhol van szauna – sok esetben ez helyettesíti a fürdőszobát. Általában csak a szaunákban van zuhany. (Egy didergős séta után nincs is jobb annál, mint amikor átmelegedhetünk egy szaunában!)

minden_reggel_ujno.sk.png

Utsjokiból már nincs hová „tovább” menni, ezért lassan visszahátrálunk a délebbi tájakra, majd megállunk Saariselkäben. Itt a híres üvegfalú iglukban lehet megszállni, ahol közvetlenül az ágyból gyönyörködhetünk a csillagos égboltban – egy kis szerencsével itt is láthatjuk az északi fényt. Számunkra itt a legnagyobb élmény az iglu volt: ezeket a kunyhókat csak az eszkimókkal rokonítják, de Lappföldön is vannak, sőt főleg Grönlandon építenek iglukat. 

Az iglu eszkimó nyelven házat jelent: házat, amelyben lakhatunk. Jégházat. Bár az eszkimók igazából bálnacsontból építették az otthonaikat: a havat csak mint hőszigetelőt használták. A hó azért jó hőszigetelő, mert a kristályai levegőt ejtenek csapdába. A kinti hőmérséklet akár mínusz harminc is lehet, itt bent tizenhat fok van, csupán a test melegével kifűtve a házikót.

A hetedik nap a búcsú napja volt...

Lappföld természetesen a téli sportok kedvelőit is vonzza. Luosto és Levi a két legismertebb finnországi síközpont. A sífutásra kialakított tökéletes útvonal pont annyira nehéz, mint amennyivel elbírunk, de lehet bérletet váltani a lesiklópályára is. Kölcsönözhető felszerelés van bőven, nem kell otthonról cipelni a síléceket. Ez bizony a jég birodalma... S lehet, hogy a hegyek nem a legmagasabbak Finnország északi területein, de a térség végtelen, s ami a legjobb: a hihetetlen nyugalom és csend. 

Azt tartják, hogy a Lappföld Európa egyik utolsó olyan területe, ahol igazi kalandok várnak a látogatóra. Ezt én száz százalékban megerősíthetem...

Nagy Zsóka elmondása

Cookies