Szentestén kapjanak helyet az asztalon a hagyományos ételek is: a bableves (mi otthon az édes változatát is elkészítjük), a barátfüle, a főtt bab, a diós és mákos bejgli. A bab, a lencse és a mák bőséget biztosítanak, a fokhagyma védi az egészséget, a dió a rontás ellen való. Méz, alma, ostya nélkül is elképzelhetetlen a karácsony: a méz édessé teszi az életet, a cikkekre vágott alma a család egységét szimbolizálja.
A pulykasült újabb divat, és mi is ajánljuk: egyik kedves barátnőm receptjét adjuk közre, aki a világ legjobb töltött pulykáját készíti lencsesalátával. Finomabbat eddig még nem ettem, pedig kóstoltam már ezt-azt! Aki szereti a változatosságot, bableves helyett tálalhat hallevest (a halnak rengeteg elkészítési módját találja meg Konyha rovatunkban). Én elfogultságomban házi szakácsunk, Bindics Imre borlevesét ajánlom, melynek fahéjas illata – mióta csak megkóstoltam – összefonódik az adventtel. A desszertként kínált diós torta pedig több mint nyolcvanéves recept, még férjem dédmamája hagyta ránk, és különlegességét a fahéj és a szegfűszeg adja. Igazi ünnepi desszert, nálunk minden szülinapon ez járja. Békés ünnepeket!
(© streetkitchen.hu)
ADVENTI BORLEVES
Hozzávalók:
0,5 l víz
0,3 dl édes fehérbor
1 zacskó Solamyl vagy Zlatý klas
0,5 l tejszín
10 dkg cukor
5-6 db szegfűszeg
2 kis db fahéj
mazsola tetszés szerint
Elkészítés:
A mazsolát langyos vízbe áztatjuk, majd többször átmossuk. A vizet 1 dl borral, a cukorral, a szegfűszeggel és a fahéjjal felforraljuk, majd hozzáöntjük a maradék bort, és beleszórjuk a mazsolát. A keményítőt egy kevés tejszínben elkeverjük, behabarjuk a levest, felforraljuk, majd hozzáöntjük a maradék tejszínt.
HALLEVES
Hozzávalók 4 személyre:
1,6 kg ponty
5 fej vöröshagyma
1-2 db paradicsom, paprika
2 csapott ek. édes pirospaprika
só, bors
Elkészítés:
A pontyot megtisztítjuk, megmossuk, fejét (szemet, kopoltyút és az ún. keserű fogat eltávolítjuk), farkát, uszonyait pedig levágjuk. A halhúst sűrűn beirdaljuk, kétujjnyi szeletekre vágjuk, megsózzuk, letakarjuk, és a hűtőszekrénybe tesszük. A hagymát megtisztítjuk, és kockákra vágjuk. A hagymát olajon megdinszteljük, majd mikor üveges, félrehúzzuk a tűzről, és megszórjuk pirospaprikával. A hal csontjait, a farkát és a fejét fazékba rakjuk, és ráöntünk kb. 2 liter vizet. Hozzáadjuk a paradicsomot és a paprikát (félbevághatjuk), megsózzuk, megborsozzuk, majd fölforraljuk, és kis lángon kb. 2 órát főzzük. Utána az alaplevet leszűrjük, átpasszírozzuk, és újra fölforraljuk. Belerakjuk a haldarabokat, végül kb. 8 perc alatt – rázogatva (ha keverjük, a halhús összetörhet) – megfőzzük.
(© gyulaihirlap.hu)
KARÁCSONYI SÜLT PULYKA LENCSESALÁTÁVAL
A pulykát (6-10 kg) hosszában kettévágjuk, sok helyen bevagdossuk, jó alaposan besózzuk, majd egy-két éjszakára pácba tesszük.
Hozzávalók a páchoz:
5-6 db reszelt hagyma
3-4 db reszelt alma
2 db gesztenyepüré
1-2 üveg sör
egy kis olaj
3-5 ek. mustár
min. 1-1 csomag steak- és provence-i fűszer
egy kis reszelt gyömbér
aszalt szilva (opcionális)
Elkészítés:
Azokon a helyeken, ahol finoman a bőre alá tudok nyúlni, oda is teszek a pácból, ahol meg bevágtam, oda feltétlenül. A pác híg kása állagú legyen, és legalább félig ellepje a húst. Egy mély tepsi aljára sütőfóliát helyezek, majd az egyik fél húsdarabot kiemelem a pácból, a tenyeremben tartom, és úgy helyezem bele a fóliába. Ez fontos, mert ha csak úgy belecsúsztatnám, a csont kivághatná a fólia alját (tapasztalat). Jó esetben elfér a két darab egy tepsiben, de ha nincs nagy vendégsereg, azt is szoktam, hogy az egyik darabot külön beleteszem a fóliába, be a mélyhűtőbe, és bármikor kisüthető. A fóliát rendeltetése szerint a két végén bekötöm, tetejét tűvel megbökdösöm, hogy valamennyi pára ki tudjon párologni. Így is púpos lesz, tehát a tepsit a sütő alsó régiójába teszem.
A pulykát 150-170 °C-on kb. 2 órát sütöm, majd leszedem a fóliát, és még kicsit hagyom a húst megpirulni. Omlós, lédús lesz, de mivel a melle azért még így is kicsit száraz marad, amikor felszeletelem, lelocsolom a finom páccal, amely már esszenciává sűrűsödött. Tálaláskor a szósz külön tálkában mehet az asztalra.
(© diningguide.hu)
LENCSESALÁTA
Hozzávalók:
1/2 kg lencse
Hozávalók az öntethez:
2,5 dl kefir
2 ek. mustár
bors
1/2 dl olaj
1 db póréhagyma
só – óvatosan, mert a lencse sós vízben fő
Elkészítés:
Megfőzöm a lencsét, mintha levest főznék – só, fokhagyma, babérlevél, bors. Leszűröm, kihűtöm, majd belekeverem a karikákra vágott pórét, és az egészet összedolgozom az öntettel.
(© streetkitchen.hu)
DIÓS TORTA (A DÉDI SOK ÉVES RECEPTJE)
Hozzávalók:
10 db tojás
25 dkg cukor
25 dkg dió
5 dkg prézli
3 szelet csokoládé
tetszés szerint szegfűszeg
fahéj
Elkészítés:
A tojás fehérjét kiverjük, majd hozzáadjuk a cukrot, a tojás sárgáját, majd a diót, melybe belekeverjük a prézlit, a csokoládét, a fahéjat és az összetört szegfűszeget. A masszát két tortaformába simítjuk, és 180 °C-on, majd közepes lángon megsütjük.
Hozzávalók a krémhez:
2 dl tej
3 db tojássárgája
1 db egész tojás
fél csomag vaníliás cukor
1 csomag Zlatý klas
2 ek. feketekávé
3 szelet csokoládé
20 dkg vaj
15 dkg porcukor
Elkészítés:
2 dl tejet 3 tojássárgájával, 1 egész tojással, fél csomag vaníliás cukorral és 1 csomag Zlatý klasszal állandó keverés mellett sűrűre főzünk, majd 2 evőka-nál erős feketekávét és 3 szelet csokoládét adunk hozzá. Ha a massza kihűlt, a 20 dkg vajat a 15 dkg porcukorral kikeverjük, majd hozzádolgozzuk a pépet. Lapos késsel felvisszük a krémet, mely alá lekvárt (málna, ribizli, eper) kentünk.