A (női) változókorról rengeteg kínos élcet hallani – a férfiakéról egyet sem. Holott minden nő tudja, hogy igenis van férfiklimax! Mi más bolondítaná meg a férfiak fejét (és hormonháztartását) úgy ötven körül?

Mikor elhagyják a családjukat, évekig jó és tüchtig feleségüket, és egy húszéves plázacica mellett vélik megtalálni a boldogságot? Vagy amikor egy méregdrága Honda nyergében elindulnak fölfedezni a világot – s új életet kezdenek?

ferfiklimax-kezdo.jpg

Barátnőm, Kinga negyvenöt éves férje egy szép napon kijelentette: „Itt az ideje, hogy változtassak! Legfőbb ideje, hogy véget vessek az unalmas rutinnak. Most vagy soha. Negyvenévesen még túl fiatal voltam, ötvenévesen már öreg leszek.” És tervbe vette, hogy elmegy Spanyolországba, és végigjárja Szent Jakab útját. „Ne félj, mindössze egy hónapig leszek távol. Csak az út végét, a 800 kilométert teszem meg gyalog.” Erre az egy hónapra úgy tette szabaddá magát, hogy felmondott a munkahelyén, és biztosításokat kezdett árulni. Szinkronban ezzel sok más (eszement) ötlete támadt, például attól fogva kecskék mekegtek a víkendházuk udvarán, és beállt „táltosnak” a táplálékkiegészítőket áruló helyi egészségfanatikusok élcsapatába. Miért is ne, hiszen ez volt az álma: a házi kecskesajt sokkal egészségesebb, mint a bolti agyonpancsolt tej!

Kinga okos asszony. A tervek halálra rémítették, az egyik jobban megdöbbentette, mint a másik, hiszen semmi közük nem volt a szürke kis mindennapjaikhoz, sem a gyerekek neveléséhez. De nem szólt semmit. Abban reménykedett, hogy férje idővel kimúlik a vad tervekből, akárcsak a világvégejóslatokból, amelyekkel újabban előrukkolt. Csakhogy ez a mostani „őrülete” másfajta volt. Férje beadta a felmondását, és íróasztalán állandó helyet kapott Spanyolország térképe. Egyre gyakrabban emlegette a nagyapját, aki (körülbelül annyi idős korában, mint most ő) elhatározta, hogy lemond banktisztviselői állásáról, és elmegy favágónak a hegyekbe.

Kinga eddig azt hitte, hogy ez csak amolyan kusza családi mendemonda, „hiszem is, meg nem is” sztorizgatás, de most már látta, hogy férje nagyon is eltökélte, hogy nagyapja nyomdokaiba lép. Bár a nagypapa sose hagyta sorsára a családot. Féléves szezonokban dolgozott, s ez idő alatt levélben érintkezett velük.

Belenyugodni? Veszekedni?

Kinga lassan-lassan elfogadta, hogy mostantól kezdve kalandos évek várnak rá és a gyerekekre, mert férje ragaszkodik hozzá, hogy megvalósítsa ifjonti, szivárványszínű „hippis” álmait. Reméli, hogy mire betölti az ötvenet, megjön az esze. Azzal vigasztalja magát, hogy legalább ő nem száguld el örökre egy Harley Davidsonon, szőke szirénnel a háta mögött. Mert ma már ilyesmi is előfordul, még a legjobb családokban is. Kinga talán túl beletörődő lenne? Ezt gondolják sokan, akik olyan szerencsések, hogy nem ilyen férj jutott nekik osztályrészül.

A szakemberek hosszú ideig tiltakoztak a feltételezés ellen, hogy a pasik életében is van olyan körülhatárolható időszak, mint a nők életében a menopauza. Miért is volna, hiszen a férfiak szervezetére nem jellemző a nagyfokú hormoningadozás... De ma már egyetértenek abban, hogy a középkorú férfiaknál is tetten érhető néhány év, amikor ingadozó lesz a lelkiállapot, és csökken a tesztoszteronszint. Más szóval: igaz, hogy egy férfi nyolcvanéves korában is képes gyermeket nemzeni, de csak egyszer húszéves!

Jó hír mind a két nem számára, hogy bár ötven körül megfigyelhető bizonyos lelki krízisállapot, de valódi andropauza, amelyet a tesztoszteron hormon csökkenése idéz elő, csak a férfiak tíz százalékánál jelentkezik. A férfiklimax legtöbb tüneti okát tehát nem a szervezetben, hanem a férfiak fejében kell keresni... Tehát a banktisztviselő nagypapát nem az erekciózavarok űzték el a bankból, sokkal inkább a fiatalabb kollégák nyomulása, amit nem volt képes feltartóztatni. A pszichológusok szerint inkább itt, az „ez a vonat már elment” életérzésben kell keresni az ironikusan férfiklimaxnak nevezett kilengések okát.

elofizetes_uj_no_0.png

Ráadásul a férfiaknak is – akárcsak a nőknek – megvannak az érzékeny pontjaik. Orsi mesélte, hogy férje mindig lecsap a kiránduláson készített fényképekre. Beviszi őket a számítógépbe, és könyörtelenül töröl minden fotót, amelyiken látszik a pocakja, vagy hogy kopaszodik a feje búbja. „Nem akarom látni, milyen gyorsan öregszem” – védekezett a pasi. Orsi hiába vigasztalta, hogy még csak negyvenkét éves, és most már jelöltethetné magát az amerikai parlamentbe… „Lassan már szexelni sem tudok a feleségemmel”, volt a lemondó válasz.

Messze még a nyugdíj 

A férfi öregedésének tünetei egyformán megviselik az asszonyokat és a férfiakat. Az öregedő pasival évről évre nehezebb kijönni. Egyrészt mint apa büszke arra, hogy serdülő fia erős, mint a bivaly, és könnyedén fölemeli az ötvenkilós zsákot, másrészt lehangolja a tudat, hogy ő már csak nagy nehezen emeli meg ezt a súlyt, ráadásul a gerince olyan állapotban van, hogy nem is tanácsos nehezet emelnie. Ez az, ami negyven és ötven között a legjobban bántja. Elérkezett a „fiatalság már sehol, a nyugdíj még messze” lelkiállapot. 

A pszichológusok szerint ebben az időszakban a pasik leginkább attól rettegnek, hogy mind az életben, mind a munkahelyükön elveszítik addig betöltött pozíciójukat. A munkahelyen növekszik a nyomás a fiatalabb kollégák részéről, akik egyre nagyobb konkurenciát jelentenek. Ezt az állapotot nagyon nehéz kezelni. A családnak bele kell nyugodnia, hogy a gyerekek felnőnek és elköltöznek. Az apa eddig minden igyekezetét és energiáját a gyerekei nevelésére fordította – most meg kell szoknia, hogy ketten maradnak a feleségével. Ez az állapot újabb feszültségek forrása. A pasi egyre idegesebb, rosszkedvűbb, szórakozottabb. Elfelejti (jobban, mint régen), hogy mivel bízta meg a felesége. Kifogásokat keres, mindig fáradt, arra panaszkodik, hogy nem érzi jól magát. Ez meglepő, mert a férfiak fiatalon inkább eltitkolják betegségeiket.

Mindent összevetve: klimax tekintetében a férfiak mégis jobb helyzetben vannak, mint a nők. Legtöbbjük észre sem veszi az átmenetet. A manchesteri egyetem professzorai szerint csupán két százalékuk szenved kirívó tünetektől. Velük szemben a St. Louis University School of Medicine tudósai tartják magukat a tíz százalékhoz, sőt többen azt állítják, az érintettek száma még ennél is nagyobb, hiszen nem minden férfi fordul orvoshoz ilyen jellegű panaszaival.

Milyen jelei vannak a férfiklimaxnak?

A tesztoszteron fogyását jelzi a reggeli erekció megszűnése és szex közben az elégtelen merevedés. De vigyázat, hasonló tünetekkel jár a cukorbetegség, a rendellenes pajzsmirigyműködés és a depresszió is! A tesztoszteronszint vérvizsgálattal megállapítható, és a hormont gyógyszer formájában is lehet szedni.

Végezetül elmondhatjuk, hogy a férfiklimax – a női változókortól eltérően – lassan és észrevétlenül érkezik el. Az orvosok szerint késleltetni és ellensúlyozni lehet tengeri halak fogyasztásával és vitaminokkal. Nagyszerű eredményeket lehet elérni a sporttal, amely nemcsak az erőnlétet javítja, hanem kitisztul tőle a fej is. Talán éppen ezért kocog olyan sok férfi. Csak ezt sem szabad túlzásba vinni, hiszen egy negyvenöt éves térd már kevesebbet bír, mint egy húszéves.

7 tilos mondat

  • Kérjük meg az unokaöcsédet, ő erősebb.
  • Jé! Tudod, hogy már kopaszodsz?
  • Nyolcvan kilométert akarsz tekerni ebben az esőben? Megbolondultál? A felét se bírod megtenni!
  • Egy számmal nagyobb inget vettem, a negyvenes már igen feszült a hasadon.
  • Meg kellene méretned a koleszterinedet. Az apádnak is magas volt, és mi lett a vége…
  • Régen nem lihegtél ennyire, amikor feljöttél a hatodikra.
  • Olyan morcos vagy mostanában. Netán öregszel?
Varga Klára
Cookies