A tányérokra a vacsora kezdetén ostya, méz, egy gerezd fokhagyma, alma és fél dió kerülhet. Az ostya Jézus testét szimbolizálja, a méz az élet édességét, a fokhagyma elűzi a betegséget, a dió és az alma pedig a család összetartozásának a jelképe. (Egyek vagyunk, mint az alma.) Az almát annyi szeletre vágjuk, mint ahányan az asztalhoz ülünk.

Alább Vass Laura, a Vassfazékban c. könyv szerzőjének karácsonyi receptjeit ajánljuk olvasóinknak. Boldog karácsonyt!

unnepi-menu-vass-laura-receptek-gesztenyetekercs.jpg

GESZTENYÉS PULYKATEKERCS NARANCSMÁRTÁSSAL

Hozzávalók a pulykatekercshez (6-8 személy részére):

50 dkg nyers gesztenye
1,15 kg pulykamell (ebből 15 dkg darálva)
20 + 5 dkg vékonyra szeletelt, húsos füstölt szalonna
2 fej vöröshagyma (1 db a töltelékbe, 1 db a hús alá a sütéshez)
6 gerezd fokhagyma (2 db a töltelékbe, 4 db a hús alá a sütéshez)
1 db tojás
2 ek. zsemlemorzsa
só, bors, kakukkfű

Hozzávalók a mártáshoz:

1 ek. étkezési keményítő
1 dl tejszín
1 db narancs kifacsart leve
a hús szaftja

Hozzávalók a körethez:

4 db közepes burgonya
1 db nagyobb édesburgonya
4 gerezd fokhagyma
pár szem nyers gesztenye és dió
kevés brokkoli, sárgarépa
petrezselyemgyökér, rozmaring
olívaolaj

minden_reggel_ujno.sk_118.png

Elkészítés:

A gesztenyét még előző nap megfőzöm. Minden darabot bevagdosok (így ügyesebben lehet megpucolni), a főzés 40 percig tart. Még melegen megpucolom, és az aprítógéppel pürésítem. A vöröshagymát és a fokhagymát apró kockákra vágom, szalonnán megdinsztelem. Hozzáadom a 15 dkg darált pulykamellet, a tojást, a zsemlemorzsát, a kakukkfüvet, a sót, és alaposan összekeverem. A pulykamellet olyan formában vágom fel, hogy ki tudjam teríteni. Gyengéden megklopfolom, megsózom és megborsozom.

A szalonnaszeletek felét rárakom a húsra, és ráterítem a gesztenyés masszát is. Óvatosan feltekerem, a tekercs tetejét a maradék szalonnaszeletekkel lefedem, cérnával átkötözöm. A sütőedény alját megszórom vöröshagymával és fokhagymával, majd erre helyezem a húst, kevés vizet öntök alá, 80 perc alatt készre sütöm. Mikor elkészült, kiveszem a húst, a maradék hagymás szaftot egy narancs levével és tejszínnel ízesítem, szükség szerint besűrítem. A körethez a zöldségeket egyforma szeletekre vágom fel. Kevés olívaolajjal, sóval és rozmaringgal készre sütöm.

vass-laura-unnepi-terites-portre.jpg
Vass Laura

HAGYMALEVES SAJTFELHŐVEL

Hozzávalók (4 személy részére):

2 db közepes vöröshagyma
2 db közepes lilahagyma
2 db közepes burgonya
1 fej fokhagyma
1 db közepes póréhagyma
5 dl húsleves alaplé
4 ek. olívaolaj
só, fehérbors

Hozzávalók felhőkhöz:

3 db tojásfehérje
4 ek. reszelt sajt
só, fehérbors
szerecsendió

Elkészítés:

A hagymákat és a burgonyát megtisztítom, felszeletelem (a póréhagyma zöld részét is felhasználom), majd olívaolajon megdinsztelem, megsózom és megborsozom. Felengedem 5 dl vízzel, és készre főzöm. Botmixer segítségével pépesítem, visszateszem a tűzhelyre, és az egészet felöntöm a húsleves alaplével.

unnepi-menu-vass-laura-receptek-leves.jpg

MANDULAROPOGÓS

Hozzávalók:

4 db tojásfehérje
14 dkg porcukor
14 dkg rétesliszt
10 dkg hántolt mandula
1 citrom reszelt héja és leve

Elkészítés:

Először előkészítem a mandulát: forró vízbe szórom, kicsit várok, majd kibújtatom a héjából. A tojásfehérjét a porcukorral kemény habbá verem, majd hozzáadom a citromlevet, a citrom reszelt héját, a lisztet és a mandulát. Kivajazott és lisztezett őzgerincformába öntöm, majd megsütöm.

A megsült sütit rövid ideig pihentetem, majd nagyon vékony szeletekre vágom. Ezeket a vékonyka szeleteket tepsibe rakom, és a sütőben kb. 100 fokon megszárítom, kicsit megpirítom. Finom, ropogós kekszet kapunk.

VANÍLIAKRÉM MANDULAROPOGÓSSAL

Hozzávalók (négy személy részére):

4 db tojássárgája
4 ek. porcukor
1 db vaníliarúd
50 ml tej
50 g pirított mandulaforgács
1 db gránátalma
250 ml tejszín
2 tasak vaníliás cukor
4 szelet mandularopogós (helyettesíthető mandulás keksszel is)

Elkészítés:

A tojássárgákat a porcukorral és a tejjel (50 ml tej) összekeverem, hozzáadom a vaníliát, majd gőz felett sűrű krémmé főzöm, utána kicsit hűlni hagyom. Elkészítem a tejszínhabot (a tejszínt két csomag vaníliás cukorral felverem), majd a két krémet összeöntöm. Végeredmény: nagyon finom, selymes, világossárga vaníliás krém!

Négy poharat félig töltök krémmel, erre kerül a pirított mandulaforgács és a gyümölcs, majd egy réteg krém, és a tetejét újra megszórom mandulaforgáccsal. Egy szelet mandularopogóst is szúrok mellé.

unnepi-menu-vass-laura-receptek-suti.jpg

Karácsonyi terítés nálunk

A tányérokra ostya, méz, egy gerezd fokhagyma, egy szelet alma és fél dió kerül. Az ostya Jézus testét szimbolizálja, a méz az édes, könnyű élet utáni vágyat, a fokhagyma a betegség elűzésére, a dió és az almaszelet pedig az összetartozásra utal (az almát annyi szeletre vágjuk, ahányan az asztalhoz ülünk).

Édesanyám gyerekkorában az asztal alá szakajtókosarat tettek mindenféle gabonával megtöltve, valamint egy-egy maroknyi szalmát és szénát. A takarmányt másnap reggel az állatoknak adták.

Ez a hagyomány nálunk úgy él tovább, hogy a vacsora után az asztalon található morzsákat összeseperjük, és a háziállatoknak adjuk. Tyúkok, disznók, kacsák, libák híján mi a kutyusunknak és a cicáinknak szórjuk.

Az éjféli mise után már lehet húsos ételeket fogyasztani, nálunk ez a kocsonya. Ilyenkor, Jézus születésének éjszakáján a rokonság hazafelé menet az éjféli miséről benéz hozzánk (segít, hogy a templom tőszomszédságában lakunk). Ekkor kerül elő a kocsonya és a bejgli. Karácsony első és második ünnepén ebédkor mindig elfogyasztjuk az ostyát, a mézet, a fokhagymát, a diót és az almát. A hagyományos ünnepi fogásból elmaradhatatlan a bejgli és a töltött káposzta, vagy ahogy nálunk mondják: a takart.

–varga–
Kapcsolódó írásunk 
Cookies