Az alapsztori: Ismerkedjenek meg egy erdélyi úrilánnyal, akinek teljesült rózsaszínű álma: megismerkedett az álomherceggel, aki a kastélyába vitte. Az úrilány később sikerkönyvet írt a szerelmükről és mesekastélyukról – sok ízes recepttel.

Az arisztokratákkal nálunk nem igen bántak kesztyűs kézzel, ezért aki csak tehette, elmenekült. Ki ide, ki oda. Az erdélyi Ugron család (az édesapa az egyik legrégebbi székely főnemesi család tagja) Budapestet választotta. A sors útjai azonban kifürkészhetetlenek. Lányuk, Zsolna ma nem csupán egy erdélyi kastély úrnője, de az elmúlt év egyik könyvsikerének, az Úrilányok Erdélyben c. könyvkülönlegességnek szerzője is.

ugron-zsolna-kezdo.jpg
Ugron Zsolna (© Páczai Tamás, Képmás magazin)

– Hogy született meg az ötlet, hogy a (lány)regényt keresztezi a szakácskönyvvel?

– Eredetileg egy autentikus erdélyi szakácskönyvet szerettem volna írni. Évek óta gyűjtöttem a régi, kézzel írt recepteket. S közben lassan írogattam hozzá a könyvben levő dőlt betűs részeket is. Ezekkel az anekdotákkal szerettem volna megfűszerezni kicsit. Végül azt tanácsolták, hogy írjak köré egy összekötő történetet. Hát, valahogy így.

– A kerettörténethez saját életéből merített ihletet?

– Részben. Az erdélyi rokonokról írt történetek egy része megtörtént, valós esemény, de kiszíneztem, átgyúrtam azokat, és jó párat kitaláltam. A szereplőkkel is ez a helyzet. Így eshetett meg, hogy Pólika néni figuráját például a retyerutyaságon belül is több mindenkivel azonosították. De ez nem önéletrajzi regény. Hasonlóságok, párhuzamok találhatók benne.

– Férjével, aki valójában az ötödfokú unokatestvére, tényleg egy erdélyi útja során találkozott először?

– A férjem édesanyjának, Mikes Katalin grófnőnek még az előző rendszer idején el kellett hagynia Erdélyt. Ausztriában aztán az egyetemen megismerkedett a férjével, egy bengáli arisztokratával. A két fiuk, Alexander és Gregor is európai egyetemeken tanultak, majd a férjem Londonban dolgozott befektetési bankárként. Amikor aztán a családja nagy nehezen visszakapta a zabolai kastélyt, hátat fordított addigi életének, és visszaköltözött ősei földjére. Mi egy temetésen találkoztunk először a Házsongárdi temetőben, ahogy az a könyvben is – ha nem is pontosan úgy, ahogy történt – le van írva. Utána én az MTV szerkesztőjeként forgattam is Zabolán, és nemsokára már menyasszonyként mentem vissza Budapestre. Gyorsan össze is házasodtunk.

Az első házassági évfordulónkat pedig már kislányunkkal, hármasban töltöttük. Utólag kiderült, sokszor egyszerre voltunk jelen ugyanazon a családi mulatságon, csak valahogy nem mutattak be bennünket egymásnak.

– Szerelem volt első látásra?

– Á, dehogy! Amikor legelőször találkoztunk, nagyképűnek és lekezelőnek találtam. Pár szót ha váltottunk. Legközelebbi találkozásunk alkalmával aztán minden megváltozott. Nagyon hasonló értékrendet, világlátást hoztunk magunkkal. Ez a kapocs.

– Még mielőtt a kezébe vette a jogi diplomáját, már Friderikusz Sándorral dolgozott együtt, később a TV2-nél, ahonnét az MTV Híradójához került. Aztán egyik napról a másikra egy erdélyi kastély úrnője lett.

– Pályám kezdetén elég naivan azt gondoltam, hogy majd kideríthetem az „igazságot”. Ahogy kiderült, hogy nem sok „derülhet ki” – a lelkesedésem is lassan elfogyott. Váltottam. Az esküvőnk előtt már kommunikációs tanácsadóként dolgoztam. A nagyváros – falu váltás sem okozott gondot. A zabolai birtokról a férjemmel úgy gondolkozunk: ez egy hatalmas felelősség! Nem csupán azért, mert kötelességünk renoválni a kastélyt, hogy egy ilyen több száz éves történelmi emlék ne legyen az enyészeté – de a környéken élők sorsáért is felelősséget érzünk. Szeretnénk a faluban munkalehetőséget teremteni, és a közösség hagyományőrzését is elősegíteni.

– Sikerült teljesen felújítani a kastélyt?

– Teljesen soha nem lesz készen, de lakhatóvá tettük. Feladatok mindig vannak. Egy ilyen régi épület felújítása nem egyszerű, ha az ember az autentikus állapot visszaállítására törekszik. Persze nem kell egy hatalmas kastélyra gondolni. Nálunk sem eltévedni, sem új szobákat felfedezni nem lehet. Sokan tévesen úgy gondolják, hogy egy kastélyban más az élet. Pedig a különbség csak annyi, hogy hatalmas, évszázados fákból álló park veszi körül. Nyaranta ez látogatható, ha valaki előre bejelentkezik, és most már egy kis panziót is működtetünk a parkban.

ugron-zsolna-konyv.jpg
Zsolna könyvkülönlegessége (© bookline.hu)

– Ezzel nem sérül a magánszférájuk?

– Előfordult már, hogy pont akkor bukkant fel egy turistacsoport, amikor a tágabb család kint ebédelt az udvaron. Ők meg szépen megálltak, és nézték, „hogy esznek a grófok”. Tényleg nem kellemes, ha az ember látványossággá válik a saját életterében. De az emberek többsége nem tolakodó. Zabola különleges mikroklímája, természeti szépsége és a tradicionális erdélyi konyha miatt jönnek, és nem azért, mert mi ott lakunk.

– Apropó, receptek. El lehet készíteni ezeket a mai alapanyagokból?

– Legjobb a helyi gazdáknál vásárolt terményekből, a saját zöldségeinkből vagy a mi tyúkjaink tojásaiból főzni. Amit csak lehet, igyekszünk a saját veteményesünkben megtermelni, a többi hozzávalót pedig beszerezni az őstermelőktől. Fontosnak tartom, hogy panziónk vendégei megismerjék az erdélyi konyha sokszínűségét. Ezért nálunk nincs parasztcsorba sem puliszka. Inkább azok az ételek vannak, amelyeket az erdélyi nemesi házakban főztek száz éve, és olyan ételek, amilyeneket a faluban az asszonyok otthon főztek száz éve.

– Ha egytől ötig kellene pontoznia, hogy mennyire főz jól, hány pontot adna magának?

– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy nem kell mindennap főznöm. Kísérletező módon főzök, aminek eredményeképp néha brillírozok, néha viszont éppen hogy ehető a főztöm.

Ilyenkor ötéves Emma lányom és a kicsi Klementina egyszerre reklamál: inkább spagettit kérnének... Hány pont jár erre?

– Mikor próbálhatják ki az olvasók az újabb receptjeit?

– Karácsonyra szeretném megjelentetni az új könyvemet. Még nem árulhatom el, miről szól, de sok szerelem lesz benne. Receptek viszont nem. Azokat, lehet, szakácskönyvben adom ki majd.

RECEPTEK A KÖNYVBŐL

Nyúlpástétom uzsonnára – mesés

A nyúl eleje jól megfőzetik, puhára, páczlében. Ha megpuhult és kihűlt, a húst le kell szedni a csontról, és kétszer-háromszor is megőrölni. Feleannyi fiatal, sovány disznóhúst kevés hagymával megsütni, és azt is többször megőrölni. Mind a két húst szitán áttörni. Mindig melegen tartani, és közben egy-egy kanál páczlével hígítani, mert különben nehezen megy át a szitán. Hozzá 1/2 zsemle tejben áztatva és jól kicsavarva – azt is áttörjük a szitán. 4 egész tojáshoz – ha kicsik, 6 is lehet – 6 kanál jó friss tejföl bőven mérve, 1 citrom leve és héja lereszelve, 14 deca fagyos vaj előre lekavarva habosra, só és bors tetszés szerint, egy kis jófajta franczia mustár. Mindezt jól elkavarjuk, de csak annyira, hogy jól összeelegyedjék. Zsírral jól kikent pástétomsütőbe tenni, de nem egészen tele, jól lefedni, és 2 órán át vízben főzni. Vigyázni, hogy víz ne menjen bele. (Gőz sem.) Ha kihűlt, kiborítjuk, egészben vagy felvágva feladjuk. Céklával kitűnő.

Sophie kisasszony kedvence

A hízott liba máját pár órára édes tejben hideg helyre tenni (lehet egész éjszakára is), hogy kifehéredjen. Kivenni, megtörölni, liba zsírjában kisütni, felszeletelni vékonyra. A zsírjába édes tejfelt keverni, egy citrom levét és tört borsot. Leszűrni, a májjal feladni.

elofizetes_uj_no_308.png

Spárga narancsmártással

Megtisztított spárga gyenge részét bő, forrásban lévő vízben – melybe 1 kockaczukrot és kis sót tenni – kicsit megfőzni, majd serpenyőben kevés vajon átforgatni. A fejeket egymás mellé rendezve tálra tenni, beadni. Narancsmártást adni hozzá: 2 deczi narancslevet elkeverni egy habüstben 2 tojás sárgájával, pici sóval és czukorral, majd tűzre téve állandó kevergetéssel besűríteni. 1 deczi tejszín felvert habját a besűrített mártáshoz keverni. Ezzel a spárgát kissé meglocsolni, külön is lehet belőle beadni.

Paradicsom-assiette – nyári mulatságokra felütésnek

Tizenhét érett, szép paradicsomot meghámozni, és sűrű szitán áttörni. Egy jó beschamelt kell készíteni, ebbe jön az áttört paradicsom. Hat tojássárgája, hatnak a kemény habja, só, bors jön hozzá. Dunsztban kifőzni. Gombamártással feladni. Az úri gombát megtisztítani (3-4 nagyobb darab), casserole-ban kevés vajon, egy deczi fehérborral, apróra vágott petrezselyemlevéllel addig párolni, míg a levét majdnem elfőtte. Utána pár kanál liszttel meghinteni, zöldséglevessel kicsit felönteni, kavarva összemelegíteni.

Richelieu-pulyka – Ágnes néni szerint

Egy megtisztított fiatal pulykát megsózni és jól megsütni. Ha megsült, ki kell hűljön, utána a melle csontját és a hús egy részét is kivenni, nagyon óvatosan, hogy a bőr meg ne sérüljön. A húst felaprítani, 1 hízott libának a megsütött máját is hozzávágni, és meleg vízben megáztatott truffle-t, vékonyan felszeletelve. 4-5 vékony szelet füstölt borjúnyelvet, 5 kanál madeira bort, 4 zsíron megpirított hagymát.

Ezeket jól összekeverni, sózni, borssal meg-szórni, ha kihűlt, 5 deca vajat hozzáadni. Jégre tenni. Mikor hideg, a kihűlt pulykának a bőrébe visszatölteni, és úgy formálni, hogy olyan formája legyen, mint volt. A pulyka bőrét aszpikkal bevonni.

Őzgerinc vörösborban páczolva

Jó vörösborból páczlevet készíteni, borókamaggal, babérlevéllel, szegfűszeggel, veteménnyel, borssal, sóval. Az őzgerincet három-négy napig a páczlében hagyni. Ezután bőven megtűzdelni szalonnastráfokkal, és vajban félig átsütni. A vörösboros páczlevet jól felfőzni, majd áttörni szitán. Azután ráönteni a félig átsült őzgerincre, és két deczi tejfelt hozzáöntve tovább sütni. Egy kisebb libamájat zsírjában vagy vajban megsütni, szitán áttörni, kevés tört borssal és citrommal összekeverve rákenni az őzgerincre. Ha a mártás nagyon besűrűsödött, tejfellel hígítani, és az őzgerinccel feladni. Lehet hozzá borban párolt, hecserliízzel töltött almát adni.

Vaddisznóczomb a lakodalmi menüből

Egy egész czombot sóval, borssal, 3 vagdalt hagymával, veteménnyel (sárgarépával, fehérrépával, zellerrel, karalábéval), szegfűszeggel és babérlevéllel, és borókamag hozzáadásával kevés eczetben és borban 8–10 napig páczolni. Mindennap forgatni kell a húst a páczlében. Azután a páczcal gyakran meglocsolva párolni. Ha félig megpuhult, lehúzni róla a fekete bőrt, és egészen puhára párolni. A húst kivenni, és a levét tovább főzni, melyet azután leszűrve a hússal fel lehet adni. Vörös áfonyát kevés czukorral felforralva és apró burgonyagombóczot lehet hozzá adni.

Janković Nóra
Cookies