– Gyalogolni jó – állította évtizedekkel ezelőtt az író Móricz Zsigmond. Nemcsak jó, de egészséges is – állítja napjaink orvostudománya.

A szívbetegségek megelőzésére mindenkinek ajánlott a hét minden napján legalább félórányi mérsékelten-közepesen lihegtető bármely testi mozgás: gyaloglás, kocogás, kerékpározás, tánc, kerti munka. E skálát gazdagítja a tájainkon is egyre gyakrabban felbukkanó „nordic walking”, azaz az „északi gyaloglás” vagy „síjárás”. 

nordic-walking-orvosi-tanacsok-kezdo.jpg

Mitől más az „északi” gyaloglás?

A felületes ítélő a fő különbséget abban látja, hogy a „síjáró” két hosszú bottal teszi azt, amit más bot nélkül is tud: gyalogol. Nos, az igazi különbség és az egészség, erőnlét megőrzésének szempontjából a sima gyaloglást felülmúló hozadék éppen e botokban rejlik. A speciális, könnyűfémből készült és sajátos markolattal ellátott botok teszik lehetővé a testsúly okozta terhelés jelentős részének áttételét a lábról a kézre. Ezért ez a típusú gyaloglás ajánlható az ízületi kopásban (artrózis), krónikus ízületi gyulladásban szenvedők számára is, hiszen kevésbé terheli lábuk, s különösen térdük ízületeit.

S mivel a botok arra kényszerítenek, hogy gyaloglás közben testtartásunk egyenes legyen, ez jótékony hatással van a hátgerincre is. A speciális markolat pedig lehetővé teszi a kar háromfejű izmának (tricepsz) erősítését. S végül, de nem utolsósorban: az „északi gyaloglás” kitűnően támogathatja a fogyókúrát, ugyanis testünk 40 százalékkal több kalóriát éget el, mint a hagyományos gyaloglással.

Egy félórás „síjárással” kb. 300 kalóriától szabadulhatunk meg. Kiváló „stresszoldó” is: egy félórányi síjárás nyugtató befejezése lehet egy zűrös napnak. 

Természetesen, mint minden új dolgot, ezt is tanulni kell. Legjobb egy oktatótól vagy legalább a síjárásban már gyakorlott amatőrtől. A finnek szerint – náluk született meg a nordic walking ötlete – egy tízórás tanfolyam elég a síjárás ideális technikájának elsajátításához. Ha ez megtörtént, ajánlatos hetente legalább kétszer, azaz rendszeresen kézbe venni a botokat. E szabadidősport nagy előnye, hogy bármilyen terepen – a városi járda aszfaltján ugyanúgy, mint az árnyas, friss levegőjű erdei úton – végezhető.

Nem igényel speciális öltözéket, lábbelit – a szandál vagy strandpapucs azonban nem alkalmas hozzá. Különösen hatékony, ha emelkedőn felfelé gyalogolunk a hosszú botok segítségével. Fontos, hogy valóban e célra gyártott botokat használjunk. A befektetés helyes technika és rendszeresség mellett hamarosan megtérül. 

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Gyakori panasz: nincs nekem időm a sportra, edzésre, sem pénzem a drága sportcuccok vásárlására. Nos, az „északi gyaloglás” semlegesíteni tudja mindkét kifogást. Egészségünk, jó alakunk érdekében, minimális befektetéssel, egy olyan testmozgáshoz juthatunk, amely bárhol, bármikor végezhető.

Kevésbé megterhelő, mint a kocogás (jogging), s különösen a negyven éven felülieknél lehet a szívbetegségek egyik leggyakoribb rizikófaktorának, a kevés mozgásnak, ülő életmódnak hatékony ellenszere. Vegyük komolyan a humorista Peterdi Pál ajánlását: A láb mindig kéznél van!

Dr. Kiss László
Kapcsolódó írásunk 
Cookies