Ki ne vágyna szép fehér gyöngyfogakra? Írásunkban a tévutakat járjuk körbe. Például ezrek dőltek be a divatőrületnek, a hófehér fazettáknak. (Majdnem én is.) A fogorvos manapság nem olcsó mulatság, egy látogatás is már nem kevés eurónkba kerül: ezért jól gondoljuk meg, kire bízzuk fogaink egészségét.

A szabályos fogsor nem csak esztétikai kérdés, hisz akinek nem teljes a fogsora, az később nem lesz egészséges, hisz nem tudja jól megrágni az ételt. Pedig a mondás úgy szól: az ételed az életed! Kihez forduljunk először? Talán a fogszabályozó specialistához, mert ő az elsők között tudja biztosítani fogazatunk egészségét, gyermek- és felnőttkorban ő méri fel és kezeli a fogak növekedési rendellenességeit.

fogaink-egeszsege-1-resz-kezdo.jpg

Fogszabályozás

A fogszabályozó specialista írja fel és készítteti el a fogszabályozó készüléket, és ő figyeli a javulást. Ő tudja megállapítani, egész pontosan milyen kezelésekre van szükség, és a beavatkozások milyen változásokat idéznek elő az állkapocs csontjaiban és a fogínyben. A jó szakember évekig készül a munkájára, előtte tapasztalatokat szerez: ez a garancia arra, hogy munkájáért később is vállalja a felelősséget.

Fazettát inkább ne!

Mindenki olyan hófehér és széles mosolyra vágyik, mint amilyennek a híres filmsztár, Julia Roberts örvend. Először Tom Cruise fogsorával kapcsolatban hallottam a fazettáról: a sztárnak ferdén nőttek a fogai, amit Hollywood „széles mosolyra” szakosodott fogspecialistái fazettákkal oldottak meg. (A fazetta különben sík, csiszolt felületet jelent.) Persze azóta már többször átszabták Tom mosolyát, hisz megjelentek a még modernebb fogászati technológiák. 

A porcelán héjakat nevezik a fogászatban fazettáknak. A porcelán fazettát a legtöbbször bizony szépészeti okból készítik: indokolhatja az elülső fog élének lepattanása, az elszíneződött fogak csúnyasága. A fazetta mindezeket elfedi, a fog alakját helyreállítja.

Mindenesetre a fazettákat a szürke kisemberek is elkezdték keresni, s ma a fiatal lányok – akiknek amúgy semmi nagyobb bajuk nincsen a fogsorukkal, csak éppen az nem elég fehér vagy szabályos – fazettát kérnek a „szép molyért”. S már holnap, azonnal, nem akarnak várni. Hisz emberi tulajdonságunk, hogy mindent gyorsan akarunk. De az „azonnal” kifejezést az esztétikai orvoslás nem ismeri. Aki tehát haladéktalanul hófehér fogsort akar, az pórul járhat.

A fazetta – mint írtuk fentebb – egy, a fog felszínére ragasztható kerámialap. Egy időben hirtelen minden influenszernek fazettája lett (kinek sikerültebb, kinek kevésbé sikerült, néha ugyanis csúnyán lelógott a fogról). „Ferdén nőttek a fogaim? Semmi baj. Lecsiszoltatom, és másnap már szép, új fogaim lesznek.” Kevesen értik meg, hogy a fog lecsiszolása igenis nagy beavatkozás, hiszen azzal egy egészséges fog károsodik. Az is megtörténik, hogy a páciens egy elhalt fogra kér bevonatot, ami később megbosszulja magát. (Hisz azt a fogat nem elfedni, hanem gyógyítani kellene.) Nem véletlen, hogy a szakemberek azt tanácsolják: minden erőnkkel azon kell lennünk, hogy megtartsuk egészséges fogainkat, mert hosszú távon ez szolgálja az egészségünket és a szépségünket.

elofizetes_uj_no.png

Miért nem jó a fazetta? 

Azért, mert magát a problémát nem oldja meg, csak a látványt javítja. Orvosi szempontból csak elfedi a problémát. Ha a betegnél harapási rendellenesség áll fenn, és fazettát kap, a fazetta egy idő után megrepedhet, letörhet belőle egy darab. S rossz megoldás ferde fogra fazettát tenni! A rendellenességet nem „látványra” kell kezelni – hanem alaposan. Fontos, hogy kezelési, orvosi és esztétikai szempontból hosszú távon is jó eredménnyel kecsegtessen.

Mennyi a „hosszú táv” fazetta esetében? 

Bizony csak két, legfeljebb három év. Sok olyan reklámmal találkozunk, amely azt ígéri, hogy másnapra új fogai lesznek a páciensnek. (Azok olyanok is lesznek: kizárólag újak.) A fazetta sajnos a fogászati klinika számára jelent csak üzletet – vagyis számottevő anyagi nyereséget. A jó fogorvosok általában nem szeretik a hófehér, tökéletes, túl szimmetrikus fogakat. A természetes fogsor nem ilyen, mert megvannak a maga jellegzetességei, pici tökéletlenségei: pont ezek adják a harmóniát. A hibás fogsor kezelése néha rövidebb, néha hosszabb ideig tart, egyéntől függően – leggyakrabban egy-két évig. Tudni kell még, hogy a saját fogsor pótolhatatlan. Ezért ne higgyünk az olyan reklámoknak, melyek „másnapra hófehér mosolya lesz”, ne dőljünk be a gyors megoldásoknak, a mindent megoldó fazettáknak!

Ne feledjük, hogy minden beavatkozás azt jelenti, hogy a fogazat már sosem lesz olyan, mint régen volt. Az egészséges fogsort apró beavatkozásokkal is szebbé lehet tenni, a jelszó a türelem.

A türelem itt is rózsát terem – és egészséget. S hogy miben rejlik fogaink egészsége? Például a kezelések után a ferde fog kiegyenesedik, a harapás erőssége kiegyenlítődik, miáltal megszűnik az állkapocs feszülése. (A ferde fog és a nem egyenletes harapás következtében nő ugyanis az állkapocs terhelése.)

Sajnos a betegek sokszor csak akkor mennek orvoshoz, amikor az állkapcsuk már kattog, fáj, megduzzad. Hisz az állkapocs ízülete is elhasználódik (akárcsak a többi ízület), mégpedig a nem egyenletes terhelés, ez esetben az egyenetlen rágás hatására. A rendellenes harapás következtében az alsó fogsorban elhelyezkedő fogak túl vannak terhelve, rövidre kopnak, emiatt gyakran elhalnak. A terhelést csak fokozza, mikor a fogak lassan egymásba csúsznak. A fogszabályozás nagy előnye éppen az, hogy az egyenletesen elhelyezkedő fogak könnyebben tisztíthatóak lesznek, aminek következtében kevésbé alakul ki fogkő, szuvasodás és hasonló betegségek.

Varga Klára
Cookies