Az emberek többsége, e sorok írója is fanyalogva fogadja a nap mint nap rázúduló, reklámízű kampányok tömegét. Van azonban egy kivétel: az olyan kampány, amely egészségünk, életünk óvását, a betegség megelőzését szolgálja.

Ilyen kampány sokszor zajlik Szlovákiában is, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a méhnyakrák-megelőzés fontosságára. Régi orvosi szabály, hogy a megelőzést, a szűrést csak olyan betegség esetében érdemes végezni, ahol a megelőzendő baj oka már ismert, és az ok ismeretében a megelőzés is hatékony lehet. Közérthetőbben: nem „érdemes“ kampányt folytatni pl. az agydaganat megelőzése érdekében, mikor még nem tudjuk, mi okozza az agysejtek rákos burjánzását. 

mehnyakrak-megelozes-kezdo.jpg

A szebbik nem e téren előnyben van az „erősebbikkel“ szemben. A nőket támadó leggyakoribb rákbetegségek közül ugyanis az emlőrák gondos odafigyeléssel, a mell rendszeres önvizsgálatával már korai, jól gyógyítható stádiumában felismerhető. A másik gyakori, a nálunk évente kb. 600 nő megbetegedését okozó méhnyakrákot illetően pedig azért reményt keltő a helyzet, mert egyrészt rendszeres nőgyógyászati szűréssel szintén korán, gyógyítható állapotában felismerhető, másrészt – s ez csak kevés rákbetegségről mondható el – védőoltással meg is előzhető.

Védőoltás csak ott létezhet, ahol ismert az okozó is. Nos, a méhnyakrák esetében ma már tudjuk, hogy okozója egy vírus, az ún. humán (emberi) papillomavírus (HPV), amelynek mintegy száz típusa létezik. Többségük szerencsére ártalmatlan, ám mintegy 40 ún. „onkogén“, azaz rákkeltő. Vírusról lévén szó, a vele való fertőzés szinte minden nőnél előbb-utóbb bekövetkezik. Az „utóbbra“ rendszerint a nemi élet megkezdése után kerül sor, különösen a partnerek gyakori váltogatása során.

Tudni kell azonban, hogy a hűség nem elég oltalom, hisz egyetlen partner esetében is, ill. nem szexuális úton is jöhet létre fertőzés. Ezért jelent nagy előrelépést az ún. elsődleges megelőzésben a HPV elleni oltóanyag kifejlesztése.

A felkari izomba juttatott három adag oltóanyag védelmet nyújt a HPV leggyakoribb „onkogén“ típusai ellen. 2006-tól hazánkban is elérhető e védőoltás a 12 éves lányok számára – sajnos nem térítésmentesen. Pedig ha valahol, e téren igazán nem lenne szabad „spórolni“, sőt ismerve a vírus leggyakoribb terjedési módját, ajánlatos lenne a tinédzserkorú fiúk védőoltása is. Csak így lenne elérhető, hogy a rákkeltő vírus női testbe való bejutásának esélye a minimálisra csökkenjen. 

Gyakori kérdés: ha van védőoltás, akkor már nincs szükség rákszűrésre? De van! Létezik ugyanis néhány HPV-típus, amely ritkán ugyan, de mégis okozhat méhnyakrákot. Ezek ellen a jelenlegi oltóanyag nem véd. 

minden_reggel_ujno.sk.png

A szűrővizsgálatra tehát a továbbiakban is szükség lesz, már csak azért is, mert a női nemi szerveket nem csak a méhnyakrák fenyegeti. A kampányok célja tehát mindig az, hogy emelje a védőoltást kérők számát – ez jelenleg Szlovákiában drámaian alacsony, 1% körüli –, ill. felhívja az „illetékesek“ (minisztérium, biztosítók) figyelmét: a védőoltás térítésmentessé tétele kisebb kiadást jelentene, mint a méhnyakrákban szenvedők gyógyítása. Az évi 600 megbetegedés és 200 elhalálozás megelőzésének értéke pedig euróban nem is mérhető.

Dr. Kiss László
Cookies