Jól érzi magát a levendula nálunk! A mi kertjeinket is megfesthetjük lila ecsettel. Már nálunk is vannak tökéletes levendulaágyások. Csallóközkürtön tökéletes félgömbök sütkéreznek a napon, akárcsak Provence-ban. 

Mert Provence és a levendula elválaszthatatlan páros. Ahogy most már Pannonhalma vagy Tihany – és az ő mintájukra Csallóközkürt is összenőtt a lila ágyásokkal. A tökéletes félgömb pedig a szorgos metszegetés eredménye. (Ha nincs kedvünk ennyit metszeni, akkor levendulánk valószínűleg felkopaszodik.) Szemben állni a virágzó levendulaágyásokkal: felejthetetlen élmény. Résnyire húzom a szemem, a hibátlan sorok mintha foszforeszkálnának... 

taj-lila-ecsettel-kezdo.jpg

A Lovender levendulakert

Varga Kinga és Tamás – a Lovender levendulakert megálmodói Csallóközkürt szélén – szívélyesen fogadnak. A 700 tőből álló ültetvény 14 katonás sorban pompázik. Minden egyes tő virágba borult, aratásra vár. Június közepén vagyunk, az utolsó órában. Házigazdáink hétvégén megnyitják a kapukat, hogy az illatos virágokkal örömet szerezzenek a metszőollókkal felszerelkezett látogatóknak.

– Napsütésben még illatosabb a levendula, mert illóolaj árad belőle – mondja Tamás

– Mi inspirálta a Varga családot, hogy levendulást létesítsen? – kérdezem a gazdát.

Mert nem szokványos ez a mi vidékünkön: egy növény, ami látszólag semmi hasznot nem hajt, csak szép. S mellé a kapunyitás ötlete: más örömére virul, viheti bárki idegen, szorgos két kezük munkáját idegenek élvezik majd...

– Spontán ötlet volt. A feleségem szereti a virágokat. Hét éve költöztünk ide, de a kertünk kihasználatlan volt. Aztán az egyik nyáron Pannonhalmán meglátogattuk a levendulást. Miért ne lehetne nekünk is saját levendulánk? – kérdeztük. Kürt igen jó termőfölddel rendelkezik, és könnyen elnyeli a vizet. Ez fontos, mert a levendula ellensége a pangó víz: gomba- és penészbetegség alakulhat ki rajta. Továbbá fontos a sok napfény, hogy semmi se árnyékolja – magyarázza Tamás

A Varga család Tihanyból, a magyar levendula őshazájából vásárolta a 700 tő palántát. Bartus Sándor őstermelő pediglen ellátta őket jó tanácsokkal. Sikerre is vitték a tervet. Novemberben, még az első fagyok előtt kiültették a töveket. (Első tanulság: az ültetés ősszel ideális, mert a sok csapadék segít a gyökerezésben. A levendula gyökerét a répához lehet hasonlítani. Van egy főgyökér, aminek meg kell fogannia a földben. Tavasszal inkább földlabdás, vagy poharas palántát érdemes ültetni.)

– Első éven aggódtunk a tövek miatt. A levendula mély álmot alszik. Még április elején sem volt friss hajtásuk. Ám amint kisütött a napocska, levendulásunk felébredt. Ekkor megnyugodtunk: mindegyik tő megéledt – mondja Tamás.

taj-lila-ecsettel-kislany.jpg
Korina a levendulásban

Aratás

A levendula júniusban virágzik. Mindig időjárásfüggő, hogy a hónap első vagy másik felében aratunk-e (mert így nevezik az első virágzás teljes leszedését). Szeptember elejére várható a másodvirágzás. Utána ősszel formára metszik az ágyásokat: ezen áll vagy bukik minden. A bokrok végső formájukat 5-6 évesen érik majd el, és metszéssel egyre sűrűbbek lesznek.

– A szedést kézi metszőollóval végezzük. Aratáskor nem metsszük formára a bokrokat, csak ősszel. A másodvirágzást követően a töveket sövényvágó ollóval a fás rész fölött körölbelül három-négy centiméterrel visszametsszük. Így kapja meg az ágyás a félkörös formáját – folytatja Tamás. – Virágzó pompájában persze tovább tart körülötte a fűnyírás. Amit nem tudok lekaszálni, azt kézzel levágom, a gazt meg kigyomláljuk. Ilyenkor összefog a család, a gyomlálásba besegít a két lányunk is. 

S hogy a kürti levendula mitől magyar, és nem provence-i?

– Bizony van különbség – mondja a gazda. – A legnagyobb különbség, hogy a tihanyi és a csallóközi levendula jól viseli a mi éghajlatunkat. A szabadföldben nevelkedett, így bírja a téli fagyokat. A behozatalból származó vagy üvegházi fajok sokkal kényesebbek – magyarázza a gazda. Hozzáteszi, hogy levendulájuk orvosi levendula (Lavandula angustifolia), és fogyasztásra is alkalmas.

– Virágzás idején csokrokat készítünk belőle – veszi át a szót Kinga. – Másnaponként levendulaszörpöt főzünk a friss virágokból. Receptje titkos, nem szívesen áruljuk el. Nyáron hűsítő limonádénak, télen pedig teába használjuk cukor helyett. A család szereti a levendulás vajaskekszet: ezt is gyakran készítek. Most a „Szedd magad!“ szombatra majd tíz tepsivel sütöttem, levendulaszörpöt kevertem... Jöhetnek a látogatók.

Közben Korina szappant és egy jól kitömött textilmackót mutat.

– A szappant sheavajból és szárított levendulavirágból készítettem – magyarázza Kinga. – A szárított virágot morzsolva textilzacskóba is tölthetjük: illatosít, és jó a molyok ellen.

taj-lila-ecsettel-pillango.jpg

Szedd magad levendula a Varga portán!

Az ötletet Tihanyból koppintották. Már tavaly is nagy sikere volt a „Szedd magad!” levendulaszüretnek.

– A múlt évben más járásokból is érkeztek az eseményre. Nagy örömünkre a plébánosunk is megáldotta a levendulásunkat, mert nagy levendulakedvelő – meséli boldogan a háziasszony. Végezetül elárulja, hogy a szárított levendulacsokorba a virágot még bimbósan kell leszedni, másképp potyogni fog. Ám így évekig szépen mutathat. Szárítani fedett, szellős helyen érdemes, például a ház fedett terasza kiváló a célra. 

Tamás közben lelkesen mutatja, milyen csodás pillangókat fedeztek fel nemrégiben az ágyások körül. A levendulás rég nem látott lepkéket csábít ide, mint például a fecskefarkú lepke. Csak ámulunk és bámulunk! 

– Nekünk nem célunk a kereskedés – búcsúzik a házigazda. – Mindkettőnknek van főállása: feleségem a járási bíróságon dolgozik, én pedig ügyfélszolgálati vezető vagyok. A kertünkbe kikapcsolódni járunk. Legfőképp a magunk örömére csináljuk, mert szeretjük a szépet. És szeretnénk másokkal is megosztani. 

minden_reggel_ujno.sk_179.png

M. Ando Krisztina
Kapcsolódó írásunk 
Cookies