„Hej, rozmaringrozmaring, leszakadt rólam az ing. Van már nékem kedvesem, ki megvarrja az ingem.” Illatos gyógynövényünk sok népdalban, gyerekdalban említésre kerül, ami nem csoda, hiszen jótékony hatását az emberi szervezetre már a régi időkben is ismerték és becsülték.

 Kellemes illatát belélegezve idegrendszerünk feszültsége csökken, és élénkebb lesz agyi aktivitásunk. De vajon ismerjük-e ezt a sokszor csak húsok sütéséhez használt élénkzöld, enyhén kunkorodott végű tűlevélre hasonlító növényünket?

rozmaring-kezdo.jpg

A rozmaring (Salvia rosmarinus) a Földközi-tenger medencéjéből származó gyógy- és fűszernövény. Nevét többféleképpen lehet értelmezni, de a rhops myrinos, azaz illatos cserje, vagy a ros marinus, vagyis tengeri harmat megnevezés is illik hozzá. Tömjénillatú cserjének is nevezték a napos Itáliában. A mediterrán égöv félcserjés örökzöld növénye, a meleg időjárást szereti, s tájainkon a 17. században terjedt el. Antioxidánsokban gazdag, főleg fenolokat és flavonoidokat tartalmaz, amelyek segítenek megőrizni az egészségünket.

Rendszeres fogyasztása immunrendszerünket erősíti. Gyógyító hatásai közé tartozik, hogy segíti az emésztést, enyhíti a puffadást, a gyomorégést és a gyomorfájdalmat. Arra már régen rájöttek, hogy serkentő hatással van a memóriára, hiszen az ókorban a diákok rozmaringággal a hajukban mentek vizsgázni. Illata serkenti a boldogsághormonok, például az endorfinok termelődését. Stresszcsökkentő hatása van.

A gasztronómiában már a barokk kor feljegyzéseiben megtalálhatjuk, hogy mire használták a rozmaringot.

Lippai György így ír róla: „A rozmaring igen jó az ételekben, főképpen pástétomokban, salátákban, zsázsákban, bort lehet csinálni, a virágjából ecetet. A rozmaringos bor igen jó a főfájás ellen.” A konyhában ma is sokoldalúan használható, hiszen nincs jobb egy rozmaringos karajnál vagy egy rozmaringos burgonyaköretnél. A sült húsok mellé megéri dobni egy-egy ágacska rozmaringot, az illat máris mennyei tőle. A nyári grillpartin elengedhetetlen a sült zöldség fűszerezésénél. A gasztronómia más területe is felfedezte magának a rozmaringot, hiszen a levendulához hasonlóan citromos-rozmaringos kekszet is készíthetünk. Kenyérbe, pogácsába is lehet sütni, a rozmaringos vajnak pedig nincs párja!  

A receptek között keresgélve ilyeneket találtam, hogy: rozmaringos-diós kecskesajt vagy rozmaringos kacsacomb bajor káposztával. Hogy az embernek ne fusson össze a nyál a szájában! Udvarom hátsó zugában évek óta egy nagy bokor rozmaring illatozik, de nem gondoltam volna, hogy ennyi mindenre használható. Bizony, érdemes néha keresgélni, új receptek után kutatni.

minden_reggel_ujno.sk.png

Ez a tányér és a rozmaring összefonódása, de a sornak még messze nincs vége. Aki nagyon szereti a rozmaring illatát, fürdősót készíthet belőle, magának vagy akár ajándékba is, mert csodásan tonizálja a bőrt. Nem kell hozzá más, mint 1 csésze parajdi vagy himalájai só, esetleg a kettő keveréke, ½ csésze szódabikarbóna, 10 csepp citrom vagy narancs illóolaj és 10 csepp rozmaring illóolaj. Egy kád vízhez negyed csésze keveréket használjunk.

Hogyan készítsünk illóolajat?

Nagyon egyszerűen. Elég csak megmosni, megszárítani a friss rozmaringágakat, tiszta üvegbe tölteni és nyakon önteni jó minőségű olívaolajjal.

Minél intenzívebbre szeretnénk készíteni, annál több rozmaringot tegyünk bele. Napos helyen tartsuk egy hónapig, aztán le is szűrhetjük az olajunkat. Hűvös kamrában akár hat hónapig is eláll.

Mire használjuk az illóolajat?

A már említett fürdősón kívül használhatod masszázsolajként, cseppenthetsz belőle a testápolódhoz. Sok hajápolási termékben megtalálható a rozmaringolaj. Nem véletlenül, hiszen használata segít a hajhullás mértékének csökkentésében. Akinek gyorsan zsírosodik a haja, annak is jó hír, hogy a rozmaringolaj használata 2-3 nappal kitolja a következő hajmosást. Elég a második mosáshoz adagolni belőle pár cseppet, a fejbőrbe és a hajba masszírozni, és néhány percig rajta hagyni, majd leöblíteni. Balzsamhoz keverve akár fél órát is állhat a hajon, hogy kifejtse jótékony hatását. A haj kellemes, friss illatú lesz, a fejbőr pedig egészségesebb.

Rozmaringtinktúra készítése:

Öntsünk 20 gramm szárított vagy 40 gramm frissen szedett rozmaringra 100 ml alkoholt, és hagyjuk állni tíz napig. Bevenni 15-20 cseppet kell egy pohár vízzel, de borogatni is lehet vele a fájó testrészt.

rozmaring-belso.jpg
Saját készítésű rozmarngtinktúra és tea

A rozmaringtea különösen hasznos a fejfájás kezelésére. Megfázás, feszültség, hasi görcsök, fejfájás esetén készíts teát friss vagy szárított növényből.  Meg kell említeni, hogy a rozmaring használatát – mint a többi gyógynövényét – nem szabad túlzásba vinni.

Ha valaki kedvet kapott a rozmaringhoz, szerezzen be egy cseréppel. A növény akár benne is maradhat, de ha hosszú távon gondolkodunk, kertbe ültetve, tőosztással szaporítva idővel több bokor illatos növényünk lehet.

Novák Zita
Cookies