Első messzi tengeri utam Krétára vitt, s örök élményként maradtak meg bennem a vibráló horizontot őrző szélmalmok. Tíz év múlva ismét Krétán nyaraltunk, de az integető szélmalmoknak már csak a vázuk volt meg, a turistahordák lerágták-letapogatták róluk a „húst.“

Dubrovnik már május végén elviselhetetlen. Annyi a turista, hogy nem lehet csak úgy lazán sétálgatni. A városnak azonban nem sok haszna van belőlük, mert ezek a turisták nem fogyasztanak, nem esznek-isznak, nem foglalnak szállást. Csak a teret foglalják el: az óriáshajókról szállnak le pár órára, miután jól belaktak, s még palackos vizet is kapnak a városnézéshez. Rengeteg az amerikai jövevény. Mióta Dubrovnik a Trónok harca című fantasysorozat forgatási helyszíne volt, filmturisták ezrei is idelátogatnak. Ma már annyian tolonganak a középkori városfalak mellett, hogy míg korábban napi tíz tengerjáró turistahajónak engedélyezték a kikötést, ma már csak kettőnek. 

turistariado-kezdo.jpg

– Ah, ez nem érdekes! Nem itt a legjobb a fagyi, sőt! – intett le bennünket szakavatott helyi idegenvezetőnk, mikor nemrégiben az Új Nő turistaútján Firenzében jártunk. Az egyik fagyizó előtt ugyanis kilométeres sor kígyózott. – Valaki feltolta a fagyizót az Instára, mint „fancy“ helyet – magyarázta később idegenvezetőnk –, s azóta a birka nép csak itt nyalja a fagyit...

Ma elég feltenni egy képet az Instagramra, és a hely annyira népszerű lesz az utazók körében, hogy az már az ott lakóknak is terhére van. Arról nem is szólva, hogy a sok turista a helyet lezülleszti, sőt, néha már életveszélyes a jelenlétük. Például az indonéz sziget, Komodo híres varánuszaira havonta tízezer turista kíváncsi, aminek kedvezőtlen hatása van az állat élőhelyére. A sziget fontolgatja, hogy 9-ről 440 euróra emeli a nemzeti park belépődíját, sőt, hogy Komodót teljesen lezárják a turisták elől...

Már új fogalom is született a jelenségre: „overtourism“. A helyi vezetők persze munkába lendültek, és elejét akarják venni a turistahordák támadásának.

A velencei városvezetés döntésének értelmében például hamarosan minden Velencébe látogatónak – ha nem száll meg a városban – 3 eurót kell fizetnie. Az összeg 10 euróig is felmehet. A pénzből a takarítást finanszírozza majd a város. Velencének (akárcsak Dubrovniknak) elsősorban az óriás tengerjáró hajókon érkező turistákból van elege, akik egyszerre nagy tömegekben lepik el Velence utcáit, de alig költenek.

Németország legkedveltebb úti célját, Berlint tavaly 33 millió turista kereste fel, és ez a szám közel háromszorosa a pár évvel ezelőttinek. A túlzsúfoltság visszaszorítása napirenden van, az Airbnb lakások kiadását például már korlátozza a város. Az illetékesek kijelentették, hogy Berlin a jövőben több jól fizető kulturális és üzleti utazót, és kevesebb hangos, kispénzű fiatalt szeretne fogadni. Hallstatt is a lapok címoldalára került: a Salzkammergut területén található, 800-nál is kevesebb lakosú kis települést évente egymillió turista lepi el. Köztük rengeteg a kínai, főleg mióta Kínában felépítették Hallstatt mását. A pici települést rendkívüli módon megterheli ez a buszáradat, ezért – akárcsak a közeli Salzburgban – bevezették, hogy csak belépővel, maximum két és fél órán keresztül tartózkodhatnak itt turistabuszok, és a belépőjegy árát is felemelik. 

hirlevel_web_banner_2_323.jpg

Cinque Terre nemzeti parkja is érdekes döntést hozott. A meseszép olasz régióban nagyon sok a baleset, gyakran amiatt, hogy a turisták nem megfelelő öltözékben fedezik fel a tájat. Ezért nemrég bejelentették, hogy nyártól kezdődően 50 és 2500 euró közötti összegre büntetik azokat a turistákat, akik a nemzeti parkban nem viselnek alkalmas lábbelit. A katalán fővárosban, Barcelonában pedig Ada Colau főpolgármester „Adjuk vissza a várost a polgárainak” szlogennel nyerte meg nemrégiben a választást. És be is váltotta a szavát, többek között visszavonta 30 hotelprojekt engedélyét, 600 ezer eurós kötbér fizetésére kötelezte az Airbnb-t, valamint engedély kiváltására a magánbérbeadókat.

Mallorcán pedig egyenesen tilos magánlakást kiadni turistáknak, tilos az utcán inni, a Playa de Palmán alkoholt reklámozni, és tiltott a „Happy Hour” is olcsóbb alkohollal. A büntetés összege 3 ezer euróig terjedhet... 

Amszterdamban a Rijskmuseum előtt lebontották a szelfizők által kedvelt „I amsterdam” feliratot, amelynek hatására elkezdtek özönleni a turisták a városba... 

A turizmus ma környezetszennyező tevékenységnek számít, hatalmas az ökológiai lábnyoma (a sok autóbusz és repülőgép mérhetetlenül szennyezi életterünket). Emellett a legtöbb turista szemetel, rombol és hangos.

–nagyvendégi–
Kapcsolódó írásunk 
Cookies