Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy már sosem lesz vége a télnek. Mindannyian belefáradtunk ugyanis a borongós, fázós hétköznapokba, az energiahiányos állapotba, na meg az influenzaszezonba. Legszívesebben talán csak átaludnánk a maradék időt a tavasz beköszöntéig.

Nem kell ennek azonban feltétlenül így lennie. Hisz a mindennapokat nem átvészelni, hanem megélni kell! Mindenhol azt olvasni, hogy a megoldás az egészséges életmódban rejlik. De mit jelent ez a gyakorlatban? Következzen néhány praktikus tanács a test egészségének megőrzésére – és a lélek örömére!

virusolo-tippek-telviz-idejere-kezdo.jpg

1. Illatorgia 

Az illóolajok, vagyis a kis barna üvegekbe rejtett finom esszenciák, amelyeket nemcsak a lakás illatosítására, hanem a gyógyító aromaterápiához is vásárolunk, nagyszerű vírusölők – ezenkívül a baktériumok és penészgombák hatásos ellenszerei is. Kellemesen és hasznosan fertőtlenítik az egész légteret, és az immunrendszerre is jó hatással vannak. A jó minőségű illóolajok mindemellett gyógyítják a felső légutak fertőzéseit is.

2. Igazad volt, nagyi

A régi nagymamák a kisinget a ruhatár fontos darabjának tartották (nem csak télen). Természetesen igazuk volt! A pamutból készült lélekmelegítőt (milyen tökéletes megnevezés!), amely a megfázás ellen védett, ma csinosabb, merinógyapjú atlétaingre is cserélhetjük. A jól szellőző természetes anyag megtartja a test melegét, ezáltal véd a tél hidege ellen. 

3. Hogy vagy ma?

Semmi sem bizonyította jobban, hogy nagy szükségünk van a társas kapcsolatokra, mint a járványos 2020-as év. A tudományos felmérésekből kiderült, hogy félünk szóba elegyedni az emberekkel – attól tartva, hogy ők nem akarnak majd beszélni velünk. Ám ha elindul a társalgás, és a másik esetleg még érdeklődő is, máris jobb lesz a hangulatunk!

Gondoljunk csak arra, mekkora öröm, mikor betérünk a kedvenc kávézónkba, hogy felhörpintsük szokásos krémes-tejhabos presszókávénkat, és közben váltunk pár szót a baristával. Ezek a napi örömök rövid percei, melyeknek köszönhetően már nem érezzük egyedül magunkat nyomasztó gondjainkkal.

4. Apró változtatások

Berendezett lakásunk és befuttatott háztartásunk nagyban meghatározza mindennapi szokásainkat, amelyekről tudomást se veszünk. A gyümölcsöt a hűtőben tartjuk, a bonbont pedig a konyhaasztalon? A bort a vásárlása után rögtön behűtjük? Általános szabály, hogy a szemmagasságban elhelyezett tárgyak együtt élének velünk, míg azokról, amelyeket elrakunk, sokszor megfeledkezünk. Az asztalon tartott csokoládé és hűtőben kézügyben elhelyezett bor arra csábítanak bennünket, hogy fogyasszuk őket. A szakemberek azt tanácsolják, hogy rendezzük el úgy a lakásunkat, hogy ne a kívánatos dolgok legyenek szem előtt, hanem azok, amelyeket valóban el kell fogyasztanunk.

5. Ginzeng és grépfrútmag

Még friss az emlék, hogy a karácsonyi időszak milyen nagy megterhelést jelentett az emésztőrendszerünk – főleg a máj és a vese – számára. Az alkohol ellensúlyozására jó szer a ginzeng, amelyből kellemesen kesernyés tea készíthető. Összejövetelek előtt megelőzésképpen is érdemes ginzengteát inni. A jóllakottság, a túl sok étel hatásos ellenszere pedig a grépfrútmagkivonat, amelyet kapszula vagy glicerines cseppek formájában lehet megvásárolni. 

minden_reggel_ujno.sk_0.png

6. Gyógyteák

Az egészség fenntartását tekintve létfontosságú, hogy odafigyeljünk a napi bevitt folyadék megfelelő mennyiségre. Az immunrendszer erősítésére legjobb a smoothie és az édesítetlen gyógyteák. Vannak kifejezetten a védekezőrendszer jó működését elősegítő keverékek: a régi füvesasszonyok főleg a csipkebogyóteát, a homoktövist és a kakukkfüvet ajánlották. Jó hatása van az Echinaceából (bíborlevelű kasvirág) főzött teának, amelyet gyógyhatásai miatt indián aranynak is neveznek – mert az indián törzsek a fog- és nyakfájást gyógyították vele, de köhögés ellen is használták. Ha úgy érezzük, betegség kerülget bennünket, igyunk mézzel és citrommal ízesített gyömbérteát. A mézet csak a kihűlt teába keverjük bele, hogy gyógyhatásai ne menjenek tönkre a forró folyadékban. 

7. Szuperélelmiszerek akcióban

A szuperélelmiszerek az utóbbi években jelentek meg, s az egészség elixírjeinek is nevezik őket – elsősorban azért, mert bőségesen tartalmazzák a szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagokat: főként vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, rostokat és ómega-3 telítetlen zsírsavakat. Közéjük tartozik többek közt a gojibogyó, a chiamag, az áfonya, a cékla, az avokádó és a homoktövis. Érdemes besorolni őket élelmiszereink közé.

8. Vitaminmánia

Fogyasszunk sok C-vitamint! A vírusos betegségek időszakában igenis jóval többet kellene belőle magunkhoz venni. Hogyan?

Kezdjük reggel egy pohár langyos vízzel, amelybe citromlevet facsartunk. Ezenkívül nagyon sok C-vitamin található a kiviben, a káposztában, a piros paprikában és a csipkebogyóban.

9. Eddzük második agyunkat

Ellenállóképességünk a belekben jön létre. Az immunrendszer sejtjeinek 70 százaléka a belekben található. Ráadásul a szerotonint – a boldogságérzetet előidéző neurotranszmittert – 90 százalékban szintén a gyomor-bél rendszer sejtjei állítják elő. Nemhiába mondják, hogy a bélrendszer a második agyunk. Tartsuk fenn a belek mikroflórájának egyensúlyát: fogyasszunk reggelire vagy tízóraira savanyított tejtermékeket, joghurtot, kefirt, írót, mert probiotikus baktériumokat tartalmaznak és javítják a nyálkahártya állapotát, tehát megfelelően táplálják a beleket. Az egészséges bélrendszer százszorosan meghálálja a gondoskodást.

10. Tiszta levegő

A hideg napok beköszöntével hajlamosak vagyunk túlfűteni a lakásunkat. Csakhogy egészségünknek nem használ, ha túl nagy a különbség a külső és a belső hőmérséklet között, mert a szervezet legyengülését okozza. A túl meleg, szellőzetlen lakásban a levegő elveszíti természetes nedvességtartalmát, holott ennek helyes aránya 40-60 százalék között mozog. A száraz lakás az atkák melegágya – a melegben gyorsabban szaporodnak, és érezhetően súlyosbítják az asztmás és allergiás tüneteket. Mit tehetünk? Ne feledkezzünk meg a rendszeres szellőztetésről. A páratartalom visszaállításában pedig segítenek a jó minőségű légpárásítók is, nem kell a régi módszerre – nedves törölköző a fűtőtesten – hagyatkoznunk.

Varga Klára
Kapcsolódó írásunk 
Cookies