Milyen fogadalmakat érdemes beiktatni a napi rutinba? Például olyasmit, hogy elhagyom három rossz szokásomat. Nemcsak a pattanások nyomkodása és a körömrágás tartozik a kozmetikai vétségek közé, hanem a forró vizes hajöblítés, az arc gyakori megérintése vagy a vizes hajjal való lefekvés is. A fentiek alattomossága nem csak abban mutatkozik meg, hogy a következményeket nehezen lehet kapcsolatba hozni velük.

Ha száraz és viszkető a bőrünk, akkor leghamarabb az időváltozást okoljuk. Töredező és hulló hajunkat drága szerekkel és táplálékkiegészítőkkel kezeljük, a kiütések és eltömődött pórusok okát minden másban, nem pedig a szennyes ujjainkban keressük. A berögződött szokásaink felismerése és megváltoztatása időbe telik, és erős akarat is kell mindehhez – de hosszú távon jobb leszokni róluk, mint új arckrémet vásárolni.

het-szepsegfogadalom-kezdo.jpg

Borús időben is fényvédőt fogok használni!

Tegyük a szívünkre a kezünket: a hideg és borús napokon is megfelelő faktorszámú fényvédő krém fedi az arcunkat? Valamennyien tudjuk, hogy egész évben védekezni kell a káros UV-sugarak ellen, melyek többek között a bőr korai öregedését okozzák. Mégis kevesen tartják be ezt a szabályt. Változtassunk ezen végre, és kezdjük a napi arcápolást automatikusan – akár a fogmosást – a védőréteg felvitelével. Ne azzal foglalkozzunk, milyen idő van odakint, vagy számolgassuk, mennyit leszünk a napon, hanem kenjük be az arcunkat, a nyakunkat, a karunkat – tehát minden szabadon maradó bőrfelületünket!

Minden este alapos arclemosást végzek! 

A fényvédelemhez hasonlóan az arcbőr tisztítását sem magyarázhatjuk tudatlansággal. Hiszen már a csapból is az folyik, mennyire fontos eltávolítani az arcról a make-up, a naptej, a szennyeződések és az izzadság utolsó maradványait is, ezek ugyanis eltömítik a pórusokat, továbbá elősegítik a pattanások, a kiütések és a többi kellemetlenség kialakulását. 

Arról nem is szólva, hogy a sebtében megmosott arcbőrbe nem tudnak beszívódni a felkent tápanyagok, a szérumok és krémek hatóanyagai, így természetesen ezek ígért hatásai sem lesznek láthatóak.

Ennek ellenére sokan hanyagolják a rendszeres arctisztítást, mert „unalmas”. Ezért fogadjuk meg, hogy arcunkat minden reggel megtisztítjuk kíméletes kozmetikumokkal, és minden este eltávolítjuk a felkent festékeket. Hogy egy kicsit szórakoztatóbb legyen a művelet, próbáljuk ki az alaposan tisztító szónikus arctisztító kefét vagy a textúráját olajból arctejjé változtató arclemosót. 

Megfogadom a tanácsokat!

Hogyan kell használni a boostert? Melyik termékcsalád felel meg a hajamnak? Ez az anyajegy normális, vagy van rajta valami furcsa? Töltessem fel az ajkamat? Nem állítjuk, hogy a barátnőktől kapott vagy az interneten talált javaslatok nem lehetnek hasznosak, de általában azok a tanácsok a legjobbak, amelyeket a szakemberek adnak: legyen az akár dermatológus, gyógyszerész, fodrász vagy kozmetikus. Ne féljünk megkérdezni őket! Pont a szépség birodalmában a legkönnyebb eltévedni, ezért egyik kérdés sem buta kérdés. Magunk is sok hibát követünk el azzal, hogy nem olvassuk el a termékek dobozán levő utasításokat és figyelmeztetéseket – vagy pedig nem tartjuk be őket. Hasznos fogadalom lehet, hogy az arcpakolást az ajánlott húsz perc után mossuk le, ne pedig egy óra múlva! 

Kimosom az ecseteket, a lejárt szavatosságú kozmetikumokat pedig kidobom! 

Kényes téma, de beszéljünk róla nyíltan. Mikor tisztítottuk ki utoljára a szemecsetet, a szemöldökkefét, az arclemosó szivacsot, a hajszárítót? Mikor mostuk ki a fésűt? Milyen gyakran cseréljük a törülközőket és az ágyneműt? Van külön arctörlőnk? Tiszta kézzel kenjük arcunkra a krémeket? Mióta használjuk ugyanazt a szemceruzát és szempillaspirált? Lehet a legdrágább púder a polcunkon, de ha hetekig ugyanazzal az ecsettel visszük fel az arcunkra a púdert, akkor a szőrszálak között hónapok szennyeződése lehet jelen. Ezek a higiéniai szokások nem túl szexik, viszont mindenképpen javítják a bőrünk minőségét és egészségét. Jegyezzük fel rendszeresen a naptárunkba, hogy mikor végeztük el utoljára ezeket a feladatokat, a spirálra öntapadó címke segítségével írjuk rá a felnyitás hónapját, és időről időre ellenőrizzük a kozmetikumok lejárati idejét.

elofizetes_uj_no_0.png

Védem a környezetet! 

Műanyag és többrétegű csomagolás, egyszer használatos segédeszközök és kiegészítők, a gyártás során felhasznált rengeteg víz, szállítás, problémás összetevők… Ezek a szépségipar hátulütői, az életkörnyezet nagy szennyezői. A fő problémákat a gyártók feladata megoldani, de azért mi, fogyasztók is tehetünk néhány dolgot a helyzet javítása érdekében. Például az egyszeri használatra szánt kozmetikai tamponok helyett vásárolhatunk moshatókat, előnyben részesíthetjük a helyben gyártott termékeket, a folyékony kozmetikumok helyett választhatunk szilárdakat stb. Ha odafigyelünk, bizonyára találunk több kímélő megoldást is. 

Kipróbálok valami újat!

Nagyon könnyű és kényelmes leragadni a megszokottnál, a bevált rutinnál. Ez ellen nem lehet kifogás. Ha kipróbáltunk egy termékcsaládot, és az öt év használat után is megfelel, akkor nyugodtan használjuk. De azért néha nézzünk körül az újdonságok között is. Valóban az általunk használt szerek a legjobbak? Nem csak a megszokás köt hozzájuk bennünket? Jótékony hatásuk mellett örömet is szereznek? Nem kell egyszerre lecserélni az összes kozmetikumot, a váltást kezdhetjük egyenként is. Például a fekete szemfesték helyett használjunk tengerészkéket. Ez a kicsi váltás feltámaszthatja bennünk a kíváncsiságot és a kísérletező kedvet. Merjünk belevágni!

Varga Klára
Cookies