Szlovákiában a betléri kastélyban tekinthetjük meg a legszebb szobabensőket és vadásztrófeákat. A mesebeli épület 1700 körül épült, Andrássy István építette, a család betléri ágának alapítója: elkészülte után ideköltözött az ősi fészekből, Krasznahorkáról...
Az Andrássyak megdolgoztak azért, hogy az illusztris főnemesi társaság elismerje őket. Az 1500-as években emelkedtek nemesi rangra, a többi jött magától: mivel a szép Andrássy férfiak jó hadvezérek voltak, a sok háború alatt hamar eljutottak a grófi címig.
Minden évben hatalmas karácsonyfa díszíti a várkonyi Amade kastély cukrászdáját. Már karácsony havának elején teljes pompájában díszeleg a fenyő, hogy minden betérő kedvére gyönyörködhessen benne. Vajon miként szól a története?
Az Új Nő ismét kastélylátogatóba indul... Utunkon végigjárjuk az Esterházy hercegi család legfényesebb kastélyait, ahol egykor Joseph Haydn muzsikált. és megismerkedünk a megejtő őrvidéki tájjal, a vidék ételeivel és kiváló boraival is.
Ha Nagykürtösről Losonc felé utazunk, elhaladunk egy kis község, Alsósztregova mellett. Ha van egy kis időnk, álljunk meg itt, érdemes. Nemrégiben ugyanis a Szlovák Nemzeti Múzeum – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma kívül-belül felújíttatta a gondozásukra bízott Madách-kastélyt.
Egy léha költő volt, egy léha kor szülötte. Igazi világfi, nagy nőcsábász. Volt egy verse, amelyben még a meghódított nők nevét is feltüntette. A kézirat kézről kézre járt a csallóközi nemesi kúriákban. Ez a vers az indiszkréció csúcsteljesítménye!
Idén – kis kihagyás után – hagyományos farsangi bálunkat új helyszínen, a várkonyi Amade kastélyban rendeztük, mégpedig Marie Antoinette stílusában: a kastély ugyanis a francia Lajosok romantikus stílusában épült.
"A gyógyító öröm egyenletes napsütés belül. Ez az élet kiolthatatlan lángja, amely kezdet
nélküli s végtelenbe rezgő derűvel világítja meg a körülötte hullámzó erők szimbólumokban
kifejeződő jelbeszédét"