Itt a nyár eleje, és vele együtt a legfinomabb zöldségek is! Igazi gazdag menüvel készültünk most, megtörve a hosszú, hideg tavaszi idő emlékeit. A gombaszögi salátánál ne számítsanak csupa zöldre! Lesz itt kolbász, hagyma, kalács – nyissuk is meg lakománkat!

A hédervári galambleves igazi unikum. A galamb nem mindennapi szárnyasunk. Pont ezért van itt a helye, mert igazán megadjuk vele a módját a pikáns, savanykás ízű levesben. A hal ki sem maradhatott volna, főleg medvehagymával társítva. Igazi tavaszi tobzódás. Aztán itt a nyúl: a savanyú káposzta és a bacon-szalonna dobja fel! A sort klasszikus répatortával zárjuk.

leves_0.jpg

HÉDERVÁRI GALAMBLEVES

Hozzávalók:

2 db galamb
100 g sárgarépa
50 g  gyökér
50 g zeller
50 g hagyma
só, bors, gyömbér
2 db tojás
1,5 dl tejszín
kávéskanálnyi liszt
citrom

Elkészítés:

A megtisztított galambokat hideg vízben feltesszük főni. Miután a víz felforrt, lehabozzuk, beletesszük a megtisztított zöldséget, fűszereket, és lassú forralással puhára főzzük. Ha kész, még ízlés szerint alakítjuk, majd leszűrjük. A galambok húsát a csontokról leszedve finom apróra vágjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, majd 1 tojás és liszt hozzákeverése után a masszából nedves kézzel dió nagyságú gombócokat formálunk, és belefőzzük azokat a leszűrt levesbe. Tálaláskor a levest tejszínnel elkevert tojássárgájával behabarjuk, és citrommal ízesítjük.

hirlevel_web_banner_2_215.jpg

GOMBASZÖGI SALÁTA ÉDES KALÁCSBAN

Hozzávalók:

4 kisméretű édes kalács
1 fej saláta
1 db lila hagyma
2 db paradicsom
10-15 vékony szelet gombaszögi kolbász
fehérborecet
mustár, só, bors
olívaolaj
olívabogyó

Elkészítés:

A lila hagymát vékonyan felszeleteljük, és 1 órára fehérborecetbe áztatjuk. A darabokra tépett salátaleveleket egy tálba rendezzük, és megszórjuk a felkarikázott paradicsommal. Egy serpenyőben pirítsuk meg szárazon a kolbászt, majd adjunk hozzá egy kevés olívaolajat. Szórjuk a forró kolbászkarikákat a salátára, utána a lila hagymát is. Az ecetes páclevet öntsük egy serpenyőbe, ízesítsük mustárral, forraljuk össze a kolbászos olajjal, majd ezt is öntsük a salátára. A kalácsok felső egyharmad részét kalapszerűen levágjuk, alsó részét kissé kikaparjuk, és ebbe a mélyedésbe töltjük majd a salátát. De előtte a kalácsok mindkét felét 170 fokon világosbarnára pirítjuk, hogy az ízletes salátalé ne áztassa el az édes kalácsot.

salata-kalacs.jpg

PISZTRÁNG MEDVEHAGYMÁS TEJFÖLMÁRTÁSSAL ÉS SPÁRGÁVAL

Hozzávalók:

4 db pisztráng
1 csokor spárga
50 g vaj
1 evőkanál olaj
fél csokor medvehagyma

Hozzávalók a mártáshoz:

fél doboz tejföl
fél doboz tejszín
fél csésze búzasör
2 ek. citromlé
2 ek. naracslé
só, frissen őrölt bors
fél csokor medvehagyma

Elkészítés:

A pisztrángokat kívül-belül megsózzuk, megborsozzuk, a hasüregbe a fél csokor medvehagymát tesszük, majd egy serpenyőben vajon-olajon mindkét oldalukat megsütjük. Jöhet a mártás. A hozzávalókat egy turmixgépben elkeverjük, és a levet jól lehűtjük. A tisztított spárgát talpára állítva, csokorba kötve, sós-cukros vízben kb. 20-30 perc alatt puhára főzzük. Tálaláskor a tányérra öntünk a hideg mártásból, ráhelyezzük a spárgát, és mellé tálaljuk a pisztrángot.

hal-sparga.jpg

RIBIZLILEKVÁROS–SZALONNÁS NYÚL SAVANYÚ KÁPOSZTÁVAL, PIRÍTOTT KRUMPLINUDLIVAL

Hozzávalók:

1 db konyhakész nyúl
1 kg savanyú káposzta
2 ek. vaj
3-4 ek. darabos ribizlilekvár
100-150 g szeletelt baconszalonna
só, bors
fél kg krumplinudli

Elkészítés: 

Előmelegítjük a sütőt 200 fokra. Egy tűzálló tálat kivajazunk, az alját kibéleljük az átmosott savanyú káposztával. Egy serpenyőben forró vajon körbepirítjuk a nyulat, ezután ráhelyezzük a káposztára. Megkenjük ribizlilekvárral, meglocsoljuk a serpenyőben maradt pecsenyelével, majd betakarjuk a szeletelt baconszalonnával, és 1-1,5 óra alatt készre sütjük. Ha nagyon barnulna, takarjuk le alufóliával. A tálalás előtt a már előkészített krumplinudlit serpenyőben, egy kevés zsiradékon aranybarnára pirítjuk. Tálaláskor a megsült nyúl mellé helyezzük a puha káposztát és a ropogós nudlit.

nyul-bacon.jpg

RÉPATORTA

Hozzávalók:

2 db tojás
140 ml étolaj
200 g barna cukor
300 g reszelt sárgarépa
50 g kandírozott narancshéj
75 g pirított mandula
180 g sima liszt
2 teáskanál sütőpor
egy csipet
fél teáskanál szódabikarbóna
1 ek. mézeskalácsfűszer

Hozzávalók a krémhez:

250 g mascarpone
50 g puha vaj
1 tk. vaníliaeszencia
150 g porcukor
1 db narancs reszelt héja

Hozzávalók a díszítéshez a tetejére:

250 g mascarpone
50 g porcukor
15 g kakaópor

repatorta_4.jpg

Elkészítés:

A sütőt előmelegítjük 150 fokra. A tészta elkészítése nagyon egy-szerű: a tojásokat egy csipet sóval felverjük, hozzáadjuk az olajat, a barna cukrot, a reszelt sárgarépát, a kandírozott narancshéjat és az előre megpirított, vágott mandulát. Az egészet összekeverjük, majd hozzászitáljuk a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a fűszerkeveréket. A tésztát sütőpapírral kibélelt tortaformába öntjük, és kb. 1 óra alatt megsütjük. (Ne süssük túl! Fontos, hogy a répa nedvessége érződjön a tésztán!) Közben elkészítjük a krémet. A mascarponét a puha vajjal és a vaníliaeszenciával habosítjuk, majd hozzáadjuk a narancs reszelt héját, és beleszitáljuk a porcukrot. A krémet habosra, csomómentesre dolgozzuk. A díszítéshez szánt mascarponét az átszitált porcukorral és kakaóval simára keverjük. Ha a torta tésztája megsült és teljesen kihűlt, vágjuk vízszintesen ketté, és a krémet töltsük a tésztára. Helyezzük vissza a tészta másik felét, és a kakaós krémet körkörösen nyomjuk egy nyomózsákból a kész tortánk tetejére. A közepét, kis fészek gyanánt, apró, színes tojásokkal díszíthetjük.

Cookies