Egy torna, amely a sztárok kedvence: Madonnától kezdve Gwyneth Paltrow-ig, mindegyik majdnem naponta piláteszezik. Mi ez a csodamódszer, amely már évek óta lázban tartja a világot?

A hangsúly az egészséges test kialakításán van. Igaz, a legtöbbünk nem szenved angolkórban, „csupán” a gerincünk görbe a sok üléstől, fáj a hátunk és a vállunk, a térdünk inog. Erőtlenek és lomhák vagyunk. A pilátesz ezekre is megoldást kínál. Külön öröm, hogy ha rendszeresen végezzük, formásak leszünk, sőt, még a lelkünk is megnyugszik tőle. Hogy micsoda? Még az is? Mi a csuda... És amitől a pilátesz igazi sztárrá válik: kímélő mozdulatai miatt ötven fölött, betegen is elkezdhető. Szóval akkor mi mindenre jó ez a pilátesz?

pilates-kezdo.jpg
(© Anastasiia Komarova/iStock)

Kérdéseinkre a dunaszerdahelyi Zalai Gerti (39 éves) piláteszoktató (Pilates Institute) válaszolt.

– Mi a pilátesz lényege?

– A testünk a száz évvel ezelőttihez képest egészen elkorcsosult: púposak vagyunk, ferde gerincűek és a többi. Ezért a Pilates Institute elsődleges célja, hogy a hétköznapi akarattal rendelkező emberek is egészséges erőnlétbe kerülhessenek, és hogy elsajátítsák a helyes testtartást. Ez a mozgásforma egyedülálló módon a legmélyebb izomzatot mozgatja meg. A hangsúly a nyújtáson és a lazításon van – például a fitnesszel ellentétben, amely rövidíti az izmokat. Miközben mobilizáljuk és erősítjük a gerincet, a hasizmot és a medencét, mozgékonyabbá és erősebbé válunk. A pilátesz mindenki számára ajánlott, mert ízületterhelés nélkül erősíti és nyújtja a megrövidült vagy elgyengült izmokat.

– Milyen alapelvek alapján végzik a gyakorlatokat?

– Nyolc alapelvet kell megemlíteni. Ezek a következők: 1. koncentráció, 2. légzés, 3. központosítás, 4. kontroll, 5. pontosság, 6. áramlás, 7. izoláció, 8. jártasság. A pilátesz lassú, kímélő mozdulatokkal dolgozik. (Például az egyik gyakorlatnál a lábainkat 2-3 cm távolságra mozgatjuk fel-le, legfeljebb 10-12-szeres ismétlésben.) A gyakorlatok végzése közben két dologra kell nagyon odafigyelni: az egyik, hogy bekapcsoljuk az „erőközpontunkat” – a hasi tájékon található legmélyebb izmainkat, a medencétől fölfelé. A másik pedig a helyes légzés, amely különbözik az iskolában tanultaktól. Figyelem! A gyakorlatok nem okozhatnak fájdalmat!

Mi az a pilátesz? A Pilates-módszert nem lehet egy mondattal jellemezni. Van, aki érdekesnek tartja, van, aki számára egészséges életvitelt jelent – és van, akinek életre szóló kihívást. A piláteszben egyszerre van erő és okosság, szenvedély és fegyelem, alázatosság és bátorság.

– Milyen pozitív hatásai vannak?

– Hölgyvendégeim már az ötödik-hatodik óra után boldogan újságolják, hogy végre fájdalom nélkül tudnak behajolni a kádba hajat mosni. A lényeg: a testünk rugalmassá, ezzel egy időben erősebbé válik. A gerincünk helyes tartásba kerül, azaz szépen felveszi az S formát. A pilátesz jó hatással van az inkontinenciára, de a szexuális életre is.

– Lehet tőle fogyni?

– Kizárólag a pilátesszel nem lehet. Csak akkor, ha az edzéssel egy időben étkezési szokásainkon is változtatunk. Viszont ha kitartóak vagyunk, három hónap rendszeres edzés után sokkal szebb lesz a testünk. A has szép lapossá válik, a vállak gömbölyűvé, a fenék pedig feszessé. Javul a testtartás, amitől magasabbnak és karcsúbbnak fogunk tűnni. Saját tapasztalat: amikor elkezdtem pilátesszel foglalkozni, minden ismerősöm észrevette, mennyire megváltozott a testem. Tény, hogy a pilátesz nemcsak a testnek jó, hanem a léleknek is gyógyír. Mégpedig azért, mert maximális odafigyeléssel végezzük. A gyakorlatok – hasonlóan a keleti módszerekhez – teljes koncentrációt, befelé fordulást igényelnek.

pilates-zalai-gerti.jpg
Zalai Gerti

– Hogyan lássunk hozzá?

– Habár rengeteg könyv és DVD jelent meg a témával kapcsolatban, nem ajánlom, hogy egyedül vágjunk bele. Az elején vegyünk legalább négy-öt órát egy piláteszoktatótól. A mozdulatok első pillantásra egyszerűnek tűnnek, valójában rengeteg izmot kapcsolunk be – ráadásul figyelni kell a helyes légzésre és az erőközpontra is. A gyakorlatok olyannyira összetettek, hogy kizárólag oktató tudja velünk megtanítani. Később aztán otthon, egyedül is gyakorolhatunk. Az sem jó, ha rögtön nagy létszámú, azaz 12-30 fős csoportba jelentkezünk be. Az oktató nem tud ennyi emberre figyelni – márpedig ha rosszul végezzük a gyakorlatokat, másnapra könnyen komoly hát- vagy derékfájásra ébredhetünk. A legjobb a személyi vagy a kiscsoportos (legfeljebb 5-7 fős) oktatás. (Ez az oka annak is, hogy a lap kedvéért nincs értelme lefényképezni engem különféle látványos pozíciókban, ugyanis a hozzá tartozó leírás túl bonyolult lenne.)

– Ki végezheti a piláteszt?

– 5-99 éves korig bárki. Az én legfiatalabb vendégem 13, a legidősebb pedig 74 éves, és most szeretnék gyermekcsoportot is indítani. Mivel a gyakorlatok kímélőek, ajánlom idősebbeknek is, de akár szülés után is, hogy a has és a medence visszanyerje izomtónusát; kamaszoknak, akik hirtelen megnőttek, és egész nap a padban görnyednek; sportolóknak és táncosoknak, (nem csak) csonttörés vagy izomhúzódás után. Nemrégiben egy ideggyógyász küldte hozzám egy betegét, aki ahhoz képest, amilyen volt, hipermobilissá vált. De azt is el kell mondanom, hogy bármennyire divatos a pilátesz, nem fog mindenkinek tetszeni: van, aki lassúnak találja majd.

A Pilates Institute oktató-képző intézmény 1999-ben alakult Angliában. Azóta a világ legnagyobb és egyik legelismertebb, piláteszt oktató intézményévé vált. Képzésük az eredeti technikákra épül, ám figyelembe veszi a folyamatosan megújuló fizioterápiás kutatások eredményeit is. Ezért oktatási programja folyamatosan fejlődik.

Joseph Pilates

1880-ban született Düsseldorfban, tornászbajnok édesapa gyermekeként. Gyenge, beteges kisfiú volt – kínozta az asztma, a reuma és az akkor gyógyíthatatlan angolkór –, ezért tizenévesként elszánt edzésbe kezdett: tornászott és jógázott; tanulmányozta a zent, az ókori görög és római edzésstílusokat; autodidakta módon elsajátította az emberi test és az izmok működését is. Fogalma sem volt róla, de lerakta sajátos, világhírű módszerének az alapjait.

Az eredmény több volt, mint meglepő: a súlyos beteg gyermek teste felnőttként olyan szép lett, akár a görög szobroké (rendszeresen állt modellt). 1912 után Angliában telepedett le, ahol hol bokszolóként, hol cirkuszi atlétaként dolgozott, és ő képezte önvédelemre a Scotland Yard rendőreit is. Hamarosan kitört az első világháború, és Josephet, mint németet, internálótáborba zárták. Egészsége megőrzése céljából itt is elvégezte sajátos tornagyakorlatait, sőt, megtornásztatta fogolytársait is.

pilates-joseph.jpg
Joseph Pilates (© newmovespilates.com)

Az edzés váratlan eredménnyel járt: a kor halálos veszedelme, a spanyolnátha épp az ő „tanítványait” kerülte el a táborban. Pilatest a fogolytáborból áthelyezték egy kórházba. A kórházi ágyakat rugókkal, botokkal, kötelekkel alakította át, és a néha mozdulni is alig képes sebesülteket elkezdte tornáztatni. S láss csodát! Azok a betegek, akikkel Joseph foglalkozott, jóval hamarabb talpra álltak, mint a többiek. Az orvosok nem akartak hinni a szemüknek...

A háború után visszatért szülőhazájába. Az 1920-as évek elején táncosokkal dolgozott együtt, hogy fokozza izmaik tónusát. 1926-ban emigrált az USA-ba, ahol hamarosan megalapította első tornastúdióját. Egyedülálló mozgásmódszerét az összes híres baletttáncos, számos színész és előadóművész elsajátította.

1926-tól 1967-ig tökéletesre csiszolta edzésprogramját. Tőle származik a következő mondat: „Az ember veleszületett joga a fizikai tökéletesség.”

1967-ben Pilates fitnesztermében tűz ütött ki. A 87 éves, remek kondícióban lévő Joseph igyekezett menteni a menthetőt, amikor hirtelen beszakadt alatta a padló. Az alatta lévő szint mennyezetén 2 órán(!) át lógva várta a mentőket. Minden jól is végződött volna, ha nem hanyagolja el azt a sérülést, ami a tüdejét érte. Gondolta, majd kikúrálja saját magát, nem kell neki orvos. Sajnos azonban fél év múltán ez okozta halálát.

Halála után tanításait felesége és legkedvesebb tanítványainak egy szűk csoportja vitte tovább. Néhányan közülük saját Pilates-stílusú stúdiót alapítottak, így mára különféle irányzatok alakultak ki. Az egyik, Európában legismertebb iskola a londoni Pilates Institute.

hirlevel_web_banner_2_468.jpg

Dráfi Anikó
Cookies