Indítsuk a napot finom villásreggelivel! Terítsük meg az asztal szép terítővel, és rakjuk meg mindennel, mi ezen a szép tavaszi napon csak szem-szájnak ingere!
A lassú reggeleket használjuk ki kései, hosszadalmas reggelizésre, kényelmes ejtőzésre, kellemes csevegéssel töltve itt el a reggeli órákat.
Illik tudni
Bizony sokáig nem használtak külön porcelán reggelizőedényeket. A múlt században aztán megjelentek a reggelizőporcelánok, bőséges választékban. Ezt több tényező befolyásolta: a reggeli saját jogon fontos étkezés lett, viharos gyorsasággal nőtt a tea és a kávé népszerűsége, és a korabeli ízlésnek megfeleltek a finom tárgyak, csecsebecsék.
A reggelizőkészletbe sok minden beletartozhatott: csészék és kistányérok (a régi csészék három deciliteres űrtartalma jóval nagyobb volt a mai teáscsészékénél), reggelizőtányérok (ezek 2,5 centiméterrel voltak szélesebbek, mint a teázós tányérok) és tojástartók. Egyes készletek kávésbögréket is tartalmaztak (egyenes oldalú csészék), tejszíneskannát, tejeskannát, cukortartót, teáskannát. Az asztalra raktak még számos, a reggelizéshez használatos készletet: tojástartó állványokat, kosarakat, kenyerestálcákat, dzsemtartókat, mézes- és lekvárosüvegeket, vajtartókat, gyümölcsöstálakat. A tálalószekrényen helyet kapott a „tojásfészek" (szakajtón ülő kerámiatyúk, főtt tojások melegen tartására), tálak hideg húsoknak, edény a sülteknek, például szalonnának, kolbásznak, fedeles tálalóedények más meleg ételeknek.
Ma már nincs szükség ezekre a holmikra, sem a bennük kínált ételekre, de gyűjtésre nagyon is méltó régiségek: a konyhában vagy az ebédlőben kiállítva vonzó látványt nyújtanak. Néhány dekoratív porcelánedény igen jól mutat a villásreggelire terített asztalon, akár régi, akár modern, mint például a tojásmintás porcelán, a porcelánkalap és a kerámiakosárkák.
FŐTT HÁZI SONKA
Hozzávalók:
egy 3 kg-os sonka
1/2 hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
ecetes torma
főtt tojás
Elkészítés:
A sonkát langyos vízben alaposan megmossuk. Nagyobb fazékba tesszük, és annyi hideg vizet öntünk rá, hogy jól ellepje. (Ha a sonka erősen be van sózva, akkor az első forrás után a főzővizet leöntjük róla, és frisset öntünk rá.) Beletesszük a hagymákat, és lassú tűzön főzzük, amíg meg nem puhul. (Elvben annyi óráig kell főzni, ahány kiló a húsdarab.) A sonkát a főzővízben hagyjuk kihűlni, így levesebb és zamatosabb marad. Hidegen szeleteljük, és tormával, főtt tojással tálaljuk.
SAJTOS TEKERCS
Hozzávalók:
70 dkg eidami
5 db főtt tojás
20 dkg sonka
2 db kápia paprika (1 piros, 1 sárga)
2 kanál vaj
1 db Bambino sajt
1-2 gerezd fokhagyma
petrezselyemzöld
só
Elkészítés:
A sajtot két műanyag zacskóba tesszük, és forró vízben addig főzzük, amíg meg nem puhul. A sonkát, a tojást és a paprikákat apró kockákra vágjuk, a vajat a Bambino sajttal habosra keverjük, megsózzuk, beletesszük a szétnyomott fokhagymát és az apróra vágott petrezselyemzöldet, megsózzuk és összekeverjük. A sajtot kivesszük a zacskóból, gyúródeszkán vékony lapot sodrunk belőle. Megkenjük a töltelékkel, összetekerjük, hűtőbe tesszük, hidegen szeleteljük.
BORZASKA
Hozzávalók:
30 dkg dió
30 dkg liszt
1 nagy citrom leve
3 ek. tejszín
1/2 dl méz
Elkészítés:
A hozzávalókat összekeverjük. A sütőt 175 °C-ra felmelegítjük. A tepsit vajjal kikenjük, és a masszából kanállal halmokat rakunk bele. 8-10 percig sütjük.
CSOKOLÁDÉS TALLÉR
Hozzávalók:
15 dkg főzőcsokoládé
1/2 kk. fahéj
1/2 kk. sütőpor
1 db tojás
2 dkg kakaó
10 dkg margarin
10 dkg cukor
10 dkg liszt
Elkészítés:
A hozzávalókat összekeverjük, kizsírozott tepsibe kiskanállal halmokat rakunk, és a süteményeket 180 °C-on 15 percig sütjük.
DIÓS KOSÁRKA
Hozzávalók:
15 dkg margarin
20 dkg liszt
2 db tojás
1/2 kk. sütőpor
citromhéj
Elkészítés:
A hozzávalókat összegyúrjuk és formákba öntjük, majd a kosárkákat 150 fokon kb. 10 percig sütjük.
Hozzávalók a töltelékhez:
20 dkg dió
2 ek. rum
20 dkg porcukor
1 ek. lekvár
Elkészítés:
A hozzávalókat összekeverjük a formákba töltjük, leöntjük csokival és Lentilkyvel díszítjük.