A gátmetszés a legtöbbször elvégzett szülészeti beavatkozás. Miért olyan gyakori ez a beavatkozás, milyen veszélyei lehetnek, megelőzhető-e, illetve milyen módon lehet csillapítani a gátseb okozta fájdalmat?
A gyermekágy alatt a legtöbb nő óriási fájdalmat él meg; az életet megkeseríti, ha egy fájdalmas gátmetszéssel mennek haza a kórházból. Elkerülhető-e mindez? – többek között ezzel a kérdésemmel kerestem meg Vataščin Emese gyógytornászt, női és kismamajóga-oktatót, dúlát.
A vajúdás és a szülés jelentős részben egyedi élmény, ám hasznos meghallgatni, elolvasni más szüléstörténeteket is. Egy kicsit mindegyikben benne vagyunk mi magunk, a mi történetünk is.
Jöhet a dúla is! Az újonnan elfogadott szabályozás szerint a szülő nőnek szülés közben lehet kísérője: elkísérheti a dúla vagy például a férj is. Az erről szóló törvény 2024-ben lép életbe.
A háborítatlan szülés fogalmát nálunk még nem nagyon ismerik, pedig ez a jövő zenéje. Sok anyuka ma már emellett érvel. Írásunkban a gátmetszést vettük górcső alá.
Rendhagyó szüléstörténet következik. Nemcsak azért rendhagyó, mert egy helyett három gyerekről szól, hanem azért is, mert egy közülük már nem él. Aki elmeséli: Kürthy Judit.
A szülés nem kóros folyamat! A szülő nők nyolcvan százaléka egészséges, akik épp életet készülnek adni. A kórházban mégis betegként bánnak a szülő nővel, döntenek helyette, s a döntésről sokszor elmarad a tájékoztatás.
A női tudatlanságot nehéz felfejteni. Még ma is megkapják a császáros anyukák, hogy minek erről ennyit beszélni. Más is szült heggel, aztán nem beszélt róla, s úgy is jó volt. Jobb volt, mert minek a sebeket tépegetni.
"Karácsony nem az ész, hanem a szív ünnepe. És a szív érzi, hogy azok is ott állnak veled a karácsonyfa körül, akiket a szemeddel nem látsz, és az eszeddel nem hiszel."